Popüler Haberler

Kadir Gecesi cinsel ilişkiye girilir mi? Kadir Gecesi eşler ilişkiye girebilir mi? Diyanet fetva

Kadir gecesi cinsel ilişkiye girilir mi sorusu, yaklaşan 2021 Kadir Gecesi öncesi vatandaşların merak konusu oldu. Bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadir Gecesi eşler ilişkiye girebilir mi? Diyanet İşler Başkanlığı...

kandillerde eşler cinsel ilişkiye girebilir mi sorusuna fetva ile yanıt verdi. Kuran-ı Kerim'in inmeye başladığı gece olan Kadir Gecesi'nden Kutsal kitabımızda bin aydan daha hayırlı olarak bahsediliyor. Peki Diyanet İşleri Başkanlığı Kadir Gecesi'nde eşler cinsel ilişkiye girebilir mi?sorusuna nasıl yanıt verdi.

KADİR GECESİ BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR

Kuran-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı bir gece" olarak bahsedilen Kadir Gecesi yaklaşıyor. Bu kutsal günde İslam alemin dua ve ibadetlerle Allah'a olan yakınlıklarını tazeleyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde kadir gecesi cinsel ilişkiye girilir mi, eşler kandil gecelerinde cinsel ilişkide bulunabilir mi sorularına yanıt verdi. Buna göre;

Oruç, imsak (fecr-i sâdık) vaktinden güneşin batımına kadarki süre içinde yeme, içme ve cinsel ilişkiden, ibadet niyetiyle uzak durmaktır. Yani oruç gündüz tutulur. Ramazan geceleri için yeme, içme ve cinsel ilişki yasağı söz konusu değildir. Dolayısıyla iftar ile imsak arasında yemek, içmek ve eşlerin cinsel ilişkide bulunmasında bir sakınca yoktur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı.” 

 

 

 

Yorumlar