Dünya

'Kadın Bakanlığı' yerine 'Ahlaksızlığı Önleme ve Namus Bakanlığı'!

Afganistan'da Taliban yönetimi Kadın Bakanlığı'nın tabelasını 'Ahlaksızlığı Önleme ve Namus Bakanlığı' ile değiştirdi. Kadın çalışanlar ise bakanlık binasına alınmadı.

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

Afganistan'ı işgal ederek yönetimini ele geçiren Taliban, ülkede son 20 yıldır 'Kadın Bakanlığı' olarak hizmet veren binanın tabelasını indirdi.

Henüz resmi olarak Kadın Bakanlığı'nın lağvedildiği açıklanmasa da, asılan tabeladan binanın artık 'Ahlaksızlığı Önlenme ve Namus Bakanlığı'na dönüştüğü görüntülendi.

'KADINLAR ŞİMDİ NE YAPSIN?'

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Kadın Bakanlığı'nda tabela değişimi oldu. Paylaşılan görüntülerde Kadın Bakanlığı tabelası indirilirken yerine 'Dua, Rehberlik ve Namusun Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı' ifadelerinin yer aldığı pano asıldı.

ABD işgali öncesi dönemde, tam ismi Namusun Teşviki ve Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı olan kurum, Taliban'ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarı boyunca kadınlar için katı giyim kuralları, toplum önünde infazlar ve kırbaçlamalar gibi uygulamalardan sorumluydu.

KADIN ÇALIŞANLAR İÇERİ ALINMADI

Bakanlık çalışanı kadınlar ise binanın kapısından döndü. "Ailemin geçimini sağlayan tek kişi benim. Bakanlık olmasa Afgan kadınlar ne yapsın?" diye konuşan kadın çalışanlar, işlerine dönmek için Taliban'ın kendilerine izin vermesini istedi.

Taliban'dan konuya dair henüz bir açıklama yapılmadı.

 

 

Kaynak: Duvar