Gündem

KADEM'den Oda TV hakkında suç duyurusu

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 'öğrenci yurdundan silah çıktı' başlıklı haber için Oda TV hakkında suç duyurusunda bulundu. Oda TV, Caner Taşpınar imzalı haberinde Ataşehir'de bir kız öğrenci yurdundan silah çıktığını iddia etmiş, fotoğraf yayınlamıştı.

KADEM, 'öğrenci yurdundan silah çıktı' başlıklı haber için suç duyurusunda bulundu. Oda TV, Caner Taşpınar imzalı haberinde Ataşehir'de bir kız öğrenci yurdundan silah çıktığını iddia etmiş, fotoğraf yayınlamıştı.

NE OLMUŞTU?

Oda TV, KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’nun içinden taşındığı iddia edilen silahların fotoğraflarını paylaştı. İddiayla ilgili Kadın ve Demokrasi Derneği'nden (KADEM) açıklama geldi.

KADEM açıklamasında, “Söz konusu silahlar gerçek olmayıp TRT tarafından çekilen ve terör örgütü FETÖ’yü anlatan bir belgesel için kullanılan imitasyon çekim aksesuarlarıdır” dedi. TRT ise açıklamayla KADEM’i doğruladı.

KADEM’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“OdaTV’de Caner Taşpınar imzası ile yayınlanan ‘Öğrenci Yurdundan Çıkan Silahlar’ başlıklı haberde ‘KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’nun içinden taşındığı iddia edilen silahların fotoğraflarına Oda TV ulaştı’ ifadelerine yer verilmiştir. Söz konusu silahlar gerçek olmayıp TRT tarafından çekilen ve terör örgütü FETÖ’yü anlatan bir belgesel için kullanılan imitasyon çekim aksesuarlarıdır.

Pandemi nedeniyle bir yıldan uzun süredir öğrenci bulunmayan binaya ‘kız öğrenciler girip çıkarken silah taşındığı’, ‘durumu gören öğrencilerin şoke olduğu’ gibi yalanlarla servis edilen haber, hayal ürünü olmanın ötesinde her yönüyle KADEM’i itibarsızlaştırma çabasından ibarettir. Objektif habercilikten dem vuranların habercilik ahlakını da net bir şekilde ortaya çıkarmıştır.

“HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ”

Emniyet birimlerinin bilgisi ile mahalle sakinlerinin gözü önünde tamamlanan çekimlerde kullanılan set malzemelerinin taşınma görüntüsünü ‘gizli bir silahlanma hareketi’ gibi göstermek akıl ve mantık dışıdır. Her türlü iletişim kanalı açık bulunan KADEM’i değil, pandemi ve tadilat nedeniyle kapalı bulunan yurdu, üstelik kısıtlamaların sürdüğü Pazar günü arayıp ulaşamadıklarını söylemek de habercilik değildir. Yapılan, siyasi ajandası bulunan bir algı operasyonudur! Sözde haberi kaleme alıp yayınlayarak KADEM’i itibarsızlaştırma çabası içine girenlerle hukuk önünde hesaplaşacağımızı ilan ediyoruz.”

TRT: GAZETECİLİK ETİĞİNE SIĞMIYOR

TRT’nin KADEM’i doğrulayan açıklaması ise şöyle:

“Odatv internet sitesinde Caner Taşpınar imzası ile bugün ‘Öğrenci yurdundan çıkan silahlar’ başlıklı bir haber yayınlanmıştır. KADEM tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında da belirtildiği gibi, TRT için yapılmakta olan FETÖ’nün mahrem yapılanmasını, TSK’ya sızma faaliyetlerini ve örgütsel şemasını itirafçıların beyanları ile anlatan; kamuoyunda örgütün mahrem yapılanması hakkında farkındalığı artıracak olan bir dokü-drama çekimi gerçekleştirilmektedir.

İtirafçıların yüzleri açık şekilde verdikleri beyanlara dayanan ‘Mahrem’ isimli belgesel, bu anlamda bir ilk olacaktır. Bu özel yapım için 159 ayrı mekanda çekimler yapılmıştır. Bu mekanlardan birisi de, belgeselin birçok iç mekan ihtiyacını karşılayacak şekilde sanat ekibi tarafından dekore edilen Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’dur. Bahsi geçen haberde yer verilen fotoğraftaki silahlar, bu çekimlerde kullanılan imitasyon silahlardır. Gerçek silah değildir. Sadece bir film setinin aksesuarlarıdır. Çekimler sonrasında set eşyalarının taşınması esnasında çekilen fotoğraflar üzerinden FETÖ’cü hainlerin ekmeğine yağ sürecek şekilde algı oluşturmak, gazetecilik etiğine sığmayan bir davranıştır.

Bir film seti olduğu ilk bakışta anlaşılan ve önünde TRT logosu olan bir kamyonun bulunduğu yerde art niyetli olarak sadece bir kareyi alıp bunun üzerinden aksesuarların gerçek olup olmadığını uzman olduğu söylenen bazı kişilere yorumlatmak ve buradan bir algı oluşturmak kumpas davalarını hatırlatan bir FETÖ taktiğidir. Ne trajiktir ki bu taktik, FETÖ’nün ‘MAHREM’ yüzünü ortaya çıkaracak olan bir belgesele denk gelmiştir. Bu vesile ile halkımızı, 15 Temmuz Haftası’ndan itibaren TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan MAHREM adlı 6 bölümlük belgeselimizi izlemeye davet eder, kamuoyu ile saygıyla paylaşırız.”