Dünya |

Kaçan eski Afgan lider, 'Toplantıya gideceğim' diyerek saraydan çıkmış

Eski Afgan milletvekili Elay Ershad basına verdiği demeçte, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden kaçmadan önce toplantıya gideceğini söyleyerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan helikopterle ayrıldığını öne sürdü.

Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, 15 Ağustos’ta ülkeyi terk ederek Tacikistan’a kaçmıştı.

Eski kadın Afgan milletvekili Elay Ershad basına verdiği demeçte, Gani’nin Tacikistan’a kaçtığı gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Savunma Bakanlığında bir toplantıya katılacağını söyleyerek helikopterle ayrıldığını öne sürdü.

'NEDEN BU ADAMA (GANİ'YE) GÜVENDİM BİLMİYORUM'

Ülkesini terk eden Gani’yi "cesaretsiz" olarak nitelendiren Ershad, Gani’nin daha sonra ülkeyi terk ettiğinin ortaya çıktığını açıkladı.

Ershad, "Çok kızgınım, bunu açıklayacak kelime yok" ifadelerini kullanarak, "Ülkesini ve halkını geride bıraktı. Neden bu adama güvenip ona oy verdim bilmiyorum" dedi.

KAN DÖKÜLMEMESİ İÇİN DEĞİL KORKAKLIĞINDAN KAÇTI

Ershad, "Keşke geri dönse. Keşke gözlerine bakıp ona 'Ben bir kadındım ve burada kaldım' desem" ifadelerini kullanarak, "Kan dökülmesini önlemek isteseydi, altı ay önce bırakabilirdi" dedi.

AFGANİSTAN'IN GEÇİCİ MEŞRU CUMHURBAŞKANI GÖREV BAŞINDA

Tüm bunlar olurken, Afgan bir politikacıdan cesur bir çıkış geldi. Anayasaya göre içinde olunan durumda Cumhurbaşkanlığının kendi görevi olduğunu aktaran Amrullah Saleh, görevinin başında olduğunu ve diğer liderlerle temas halinde olduğunu aktardı.

Gani’nin yardımcısı Amrullah Saleh sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Afganistan anayasasına göre, cumhurbaşkanının yokluğunda, kaçışında, istifasında veya ölümünde cumhurbaşkanı birinci yardımcısının geçici cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, “Şu anda ülkemdeyim ve meşru geçici cumhurbaşkanı benim. Desteklerini ve fikir birliğini sağlamak için tüm liderlere ulaşıyorum” dedi.