Dünya |

Julian Assange Londra'da sorgulandı

Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili sorgulandı. Assange'ın 4,5 yıldır kaldığı, Londra'nın ünlü Knightsbridge semtindeki elçilik binasında gerçekleşen sorguda İsveçli savcı Ingrid Isgren'e, İsveç emniyetinden müfettiş Cecilia Redell eşlik etti.

Sorgu çerçevesinde İsveçli yetkililerin önceden hazırladığı sorular Assage'a, Ekvadorlu bir savcı aracılığıyla yöneltildi. Assagen'ın İsveçli avukatı Per Samuelson, gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, müvekkilinin "nihayetinde İsveçli savcılara ifadesini verebilme fırsatı yakalamaktan dolayı çok mutlu olduğunu" aktardı. Samuelson, "Assange bunu 6 yıldan fazladır bekliyor. Dikkatlice hazırlandı ve elinden geldiği kadar işbirliğinde bulunacak." dedi.

Sorguya ilişkin yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmayacağı bildirilirken, Assange'ın sorgusunun önümüzdeki günlerde devam etmesi öngörülüyor. Sorgu işleminin tamamlanmasının ardından Assange'ın ifadesinin, Ekvadorlu yetkililer tarafından yazılı şekilde raporlanarak, İsveçli savcılara iletilmesi bekleniyor.

Destek gösterisinde Trump'a çağrı

Öte yandan, bugün elçilik binası önünde toplanan bir grup, Avustralya vatandaşı Assange'ın elçilik binasından endişesiz şekilde ayrılması için destek gösterisinde bulundu. Göstericiler ayrıca, ABD'deki seçim kampanyası sürecinde "Wikileaks'e aşığım" diyen ve başkanlığa seçilen Donald Trump'a, "Assange'ı affetmesi" çağrısı yaptı.

Wikileaks'in, Demokrat Parti'nin başkan adayı Hilary Clinton ile bağlantılı bazı belgeleri sızdırmasıyla, demokrat partinin başkanlık kampanyası olumsuz etkilenmişti. Trump, Assange'ın bu eylemle demokrasiye katkıda bulunduğunu söylemişti.

İngiliz mahkemesi 2012 yılında, Avustralya vatandaşı Assange'ın, 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Ancak Assange, hakkındaki iddiaları reddediyor. Assange, hakkındaki iade kararının ardından, 2012 yılının haziran ayında İngiltere'de iken, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. 45 yaşındaki Assange, yaklaşık 4,5 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.

Ekvador ise çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.