Gündem

İzmir kabusu yaşadı!

İzmir'de etkili olan sağanak yağmurun ardından caddeler ve sokaklar adeta göle döndü. Araçlarında mahsur kalanların imdadına çekiciler yetişirken, kentin birçok noktasında evleri su altında kaldı. Kuvvetli yağışın ardından meydana gelen selde bir kadın metrelerce sürüklendi. Çığlıkları duyan bekçiler TIR'a tutunarak hayatta kalmaya çalışan kadının imdadına yetişti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından İzmir için yapılan gök gürültülü sağanak yağış uyarısı sonrası, kent genelinde etkisini gösteren sağanak, vatandaşlara zor anlar yaşattı.

İzmir genelinde akşamın erken saatlerinden itibaren etkisini gösteren gök gürültü sağanak yağış, kısa zamanda kentteki vatandaşları olumsuz etkiledi. Yağış sebebiyle sokak ve caddelerde su birikintileri oluştu. Kuvvetli yağışa trafikte yakalanan bazı sürücüler oldukça zor zamanlar yaşadı. Öte yandan muhtemel sel baskınları yaşanması ihtimali üzerinde duran itfaiye ve belediye ekipleri teyakkuzda beklemeye başladı.

METRELERCE SÜRÜKLENEN KADIN ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA KALDI

Kuvvetli yağış sonrası meydana gelen selde suya kapılan bir kadın metrelerce sürüklendi. Talihsiz kadının çığlığını duyan bekçiler TIR'a tutunan kadının yardımına koştu.

VATANDAŞLAR YOLDA MAHSUR KALDI

İzmir'de etkili olan sağanak yağışın ardından caddeler adeta göle döndü. Olay sırasından araçlarda mahsur kalanların yardımına çekiciler koştu. Yağışın etkisini gösterdiği noktalardan Buca'da, logarlar taştı, alt geçitlerde taşma yaşandı. Selin ardından bazı vatandaşların evlerini su bastı. Evlere giren sular pompalar yardımıyla tahliye edilmeye başlandı.

Belediye ekipleri tıkanan logarları açmak için seferber olurken, trafik polisi ekipleri de yolda kalan araç sürücülerine yardımcı olarak sürücüleri alternatif güzergahlara yönlendirdi.

DERE TAŞTI, EVLER SU İÇİNDE KALDI

Kentte, sağanak nedeniyle Yeşildere semtinde bulunan, semte ismini de veren Yeşildere'de sular taştı. Taşkın sırasında derenin çevresindeki demir korkuluklar sökülerek, sokaklarda sürüklendi. Birçok ev sel sularına teslim olurken, mahalle sakinleri kendi imkanlarıyla kurtulmaya çalıştı. Yağmur sularının çekilmesinin ardından mahalledeki sokaklar sel sularının getirdiği çamur ve çöp içinde kaldı. Ekipler, temizlik çalışması yaparken, mahalle sakinleri sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

'ÇOCUKLARI OMZUMUZDA TAŞIDIK'

Evi sel sularına teslim olan vatandaşlardan Tolga Yüzükan, "Canımızı zor kurtardık. Bu ev sular altındaydı. İçeride 3 tane çocuk vardı, omzumuzda kaçırdık çocukları. Evde oturacak eşya kalmadı. Kim verecek bunun hesabını. Çocuklar çığlık çığlığa ağladılar. Onları nasıl çıkardığımızı bilemedik” ifadelerini kullandı.

'NE OLDUĞUNU ANLAMADIK'

Evini su basan vatandaşlardan Ahmet Yerli, "Evlerimizi su bastı, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bir anda ne olduğunu anlamadık. Birden bire su bastı. Arka sokakta akrabamız vardı, 'Evleri su bastı' deyince birden çıktı. Herkes telaşta, korkudan herkes sokaklara çıktı. Herkes perişan oldu. Biz şu anda evlerimizi toparlıyoruz, sabaha kadar ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dere taşmış, köprünün başındaki demirler bile kırılmış. Yardım bekliyoruz, ilgilenilmesini istiyoruz ama gelen giden yok” diye konuştu.

'HER YAĞMURDA KORKUYORUZ'

Ayşe Çete ise, "Her yağmur yağdığında biz korku içinde kalıyoruz. Ben diyaliz hastasıyım. Büyüklerimiz bizlere bir çare bulsun. Hepimiz çok korktuk. Her yağmurda korkudan ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

ALT GEÇİT SULAR ALTINDA KALDI

Yağmur nedeniyle Tepecik semtinde İtfaiye Daire Başkanlığı'nın karşısındaki alt geçit sular altında kaldı. İtfaiye ekipleri, metrelerce uzunluktaki tahliye borularıyla yağmur suyunu tahliye etti. Çalışma nedeniyle yol araç trafiğine saatlerce kapalı kaldı.