İzmir Büyükşehir Belediyesi batıyor mu? Binlerce memur mağdur halde!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ekonomik kriz çanları çalmaya başladı. Belediye tarihinde ilk kez, görev yapan 3 bin 672 devlet memuruna Ocak ayından kalan 14 günlük zam farkı hakları ve yüzde 2.5’luk ek zam farkları yatırılmadı. Bu paranın CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun katılacağı açılışa harcandığı iddiaları ortaya atılırken, yetkililer “Genel ekonomik sıkıntı var” demekle yetindi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihinde bir ilk daha yaşandı.

ŞOK YAŞANMASINA SEBEP OLDU

Belediyede görev yapan 3 bin 672 devlet memuruna Ocak ayından kalan 14 günlük zam farkları ve ayrıca yüzde 2.5'luk ek zam farkları yatırılmadı. Büyükşehir Belediyesi'nde şirket işçilerine yapılan ödemelerde son dönemde sıkıntılar yaşanıyordu. Devletin Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği paradan devlet memuru statüsündekilerin maaş farklarının yatırılmaması ise, büyük bir şok yaşanmasına neden oldu.

BÜYÜK BİR SKANDAL

Sayıştay'ın 2020 yılına ait İzmir Büyükşehir Belediyesi denetim raporuna göre kurum bünyesinde 3 bin 672 memur bulunuyor. Memurlar bugünlerde yıllardır hiç görmedikleri bir uygulama ile karşılaştı. Memurların geçtiğimiz aydan kalan 14 günlük maaş farkları ile ayrıca yapılan yüzde 2.5'luk ek zam farkları günlerdir ödenmedi. Belediye koridorları bu krizle çalkalanırken memurlara maaş farklarının ödenmemesi skandal olarak değerlendirildi. Ödenmeyen paranın nerede kullanıldığı merak edilirken memurlar arasında gelen paranın 14 Şubat'ta CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımıyla yapılacak Buca Metro temel atma töreni için harcandığı konuşulmaya başlandı. Memurlar, "Paramıza adeta el konuldu. Demek ki ileride daha büyük sıkıntılar yaşayacağız gibi gözüküyor" dedi.

SENDİKA ELİ BOŞ DÖNDÜ

Belediye ile maaş farklarının ödenmesi konusunu görüşen Tüm Yerel Sen İzmir 3. Nolu Şube yetkilileri elleri boş dönünce memurlara mesaj gönderdi. Sendika yönetiminin üyelerine gönderdiği mesajda "Değerli emekçilerimiz belediyemiz iradesi ile memur maaş farklarının ödenmesi hususunda yaptığımız görüşmelerde maaş farkları ile ilgili ödeme programının hazırlanmakta olduğu ve en kısa süre içerisinde çalışmaların neticelendirilerek maaş farklarının hesaplarınıza yatırılacağı bilgisi alınmıştır" denildi.

'GENEL OLARAK BİR EKONOMİK SIKINTI VAR'

Yeni Asır'ın görüştüğü üst düzey bir belediye yetkilisi, paraların neden yatırılmadığı sorusuna "Hesaplamayla ilgili bir çalışma var devam ediyor. Bir sıkıntı yok ama programlıyoruz. En geç 15'inde yatıracağız" yanıtını verdi. Yetkili, "CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. Gelen paranın o temel atma töreni için harcandığı söyleniyor. Memurlar arasında bu konuşuluyor. Doğru mu?" şeklindeki soruya ise, "Belediye o işe şu an hiç para harcamadı, rahat olsunlar. Ama genel olarak bir ekonomik sıkıntı var zaten biliyorsunuz" diye cevap verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi batıyor mu? Binlerce memur mağdur halde!

İzmir Büyükşehir Belediyesi batıyor mu? Binlerce memur mağdur halde! ile ilgili etiketler İzmir maaş büyükşehir belediyesi tarihte ilk farkı yatmadı