Gündem |

İYİ Partili Aytun Çıray'dan CHP'li belediyelere tepki: Partimize hassas olsunlar

Millet İttifakı ortakları CHP ve İYİ Parti arasındaki gerilime İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın açıklamaları da eklendi. CHP'li belediyeleri hedef alan Çıray, belediyelere uyarılarda bulundu. Çıray, "Şüphesiz kendi partilileriyle ilgili yapacakları şeyler çok daha fazla olacaktır ama Millet İttifakı'nın diğer üyelerine de hassasiyet göstermeleri gerek" dedi.

İYİ Parti ve CHP arasında başlayan gerilime bir yenisi daha eklendi. Kılıçdaroğlu'nun adaylık açıklamaları ve vaatlerinin İYİ Parti'de rahatsızlığına neden olması sonrası bir tepki de CHP'li belediyelere geldi. İzmir Milletvekili ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

TEŞKİLATLARIMIZ ŞİKAYETÇİ"

İYİ Parti teşkilatlarında tüm şikayetlerin yerel yönetimlerle ilgili olduğunu söyleyen Çıray, CHP'li belediyelere uyarıda bulundu.

"PARTİMİZE HASSAS OLSUNLAR"

Çıray, "Yerel yöneticilere çağrıda bulunmak istiyorum. Millet İttifakı konusunda gerekli hassasiyeti herkes göstermeli. Şüphesiz kendi partilileriyle ilgili yapacakları şeyler çok daha fazla olacaktır ama Millet İttifakı'nın diğer üyelerini de belli bir hakkaniyet içinde gözetmeleri gerek" dedi.

"KÜÇÜK HESAPLAR YAPMASINLAR"

Türkiye'nin bir var olma süreci yaşadığını vurgulayan Çıray, CHP'li belediyelere yönelik sözlerini şöyle sürdürdü: Önümüzde başkanlık seçimi var. Bu seçim Türkiye'nin bir varoluşsal sorunu. O nedenle hiç kimse şimdiden küçük hesaplar yapmasın.

AYTUN ÇIRAY KİMDİR?

1957 yılında İzmir Bayındır’da doğan Çıray Dünya Bankası 2. Sağlık Projesi İkraz Anlaşması müzakerelerinde Türkiye adına başkanlık yaptı. 1995 genel seçimlerinde Tansu Çiller’in genel başkanı olduğu Doğru Yol Partisi’nin İzmir Milletvekili aday adayı oldu. DYP İzmir milletvekili adayı ön seçiminde 3.oldu fakat genel merkez kararı ile 5.sıraya kaydırıldı. Fakat partisi yeterli oyu alamadığı için seçilmedi. 1999 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden milletvekili aday adayı oldu. Milletvekili adayı ön seçiminde 1.oldu fakat genel merkez tarafından listeden çıkarıldı. Bunun üzerine DYP’den ayrıldı. 2002 genel seçimlerinde Anavatan Partisi İzmir 2.sıra milletvekili adayı oldu fakat partisi barajı geçemediği için seçilemedi. 2007 yılında Demokrat Parti’ye katıldı ve aynı partinin 2007 kongresinde genel başkan adayı oldu. İlk üç aday arasında olduğu kabul edildi, ancak kongreyi siyaseten meşru bulmadığı için adaylıktan çekildi. 24., 25. ve 26. dönemde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden TBMM İzmir milletvekili seçildi. 23 Ekim 2017’de Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etti ve Meral Akşener’in lideri olduğu İYİ Parti’nin kurucu üyesi oldu. Aynı partide Genel sekreterlik ve parti sözcülüğü görevine getirildi. Fransızca bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.