Gündem

İYİ Parti'deki FETÖ kavgası nasıl başladı?

İYİ Parti'deki FETÖ kavgası tüm hızıyla sürüyor. Son günlerdeki sert tartışmalar ve art arda gelen açıklamalar gündemin ilk sıralarındaki yerini koruyor. Peki İYİ Parti'deki FETÖ kavgası ne zaman başladı? Süreç içerisinde hangi isimler partiden ayrıldı ve nasıl gelişmeler yaşandı?

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre; İYİ Parti’ye FETÖ’cülerin hakim olduğu ve perde arkasında yöneten güç oldukları şeklindeki tartışmalar, aslında 1 Nisan 2018’deki parti kongresinden sonra başladı.

5 Nisan 2018’deki Genel İdare Kurulu toplantısı partideki görev dağılımlarından dolayı tartışmalı geçti. Buğra Kavuncu’nun Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmesi ise parti içinde daha çok “Ulusalcı” “Türkçü” ve “Milliyetçi” olarak anılan kanat için bardağı taşıran son damla olmuştu.

ENVER ALTAYLI VE FETÖ

Tepeden inme Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildiği düşünülen Buğra Kavuncu’nun dayısı Enver Altaylı’nın karışık ve girift ilişkileri, FETÖ ile olan teması, amcası eski Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’nun FETÖ ile olan irtibatı bu rahatsızlığın en temel nedenlerinden biriydi. Muhalif isimleri yatıştırmaya çalışan Meral Akşener, bu isimlerle kendi makam odasındaki “sağır odada” bire bir görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler gerçekten de parti içindeki yükselen nabzı düşürmeye yaramıştı. Ta ki, seçim dönemine kadar…

24 Haziran 2018’deki genel seçimler öncesi hazırlanan milletvekili aday listelerinde 5 Nisan 2018’deki GİK toplantısında itirazlarını ve rahatsızlıklarını ileten isimlerin önemli bir kısmı, milletvekili listelerinde ya geri sıralara düşmüş ya da seçilmeleri zor illere konmuştu. Kısa bir süreliğine yatışan kriz, İYİ Parti’de tekrar patlamıştı. İlk istifa Yörük Ali Paşa olarak tanınan emekli Tuğgeneral Ali Aydın’dan geldi.

KRİTİK İSİMLERİN İSTİFALARI

Ali Aydın, parti kurucularından GİK üyesi aynı zamanda Genel Başkan Başdanışmanıydı. Sonrasında bu istifalara 15 Temmuz darbe girişimi sırasında gazi olan emekli emniyet müdürü Fatih Eryılmaz ve Balyoz mağduru emekli kurmay Albay Ali Türkşen gibi isimler de eklendi. Bu isimlerin bir özelliği de İYİ Parti’ye Ümit Özdağ tarafından davet edilmiş olmalarıydı.

'FETÖ TARZI GÖRÜNMEYEN EL'

İYİ Parti’deki FETÖ krizini anlatmaya çalıştığım bu yazıyı hazırlarken, görüştüğüm insanların fikri 2018’deki parti kongresinden sonra adeta görünmez bir elin partiye değdiği ve hem parti içinde hem de Akşener’in yönetim tarzında bir değişim başladığı yönünde. Yine aynı kişiler, bu görünmez elin bir FETÖ tarzı olduğu yönünde ortak kanaat belirtiyor. Bu iddiaların karşılığı bilinmez ama İYİ Parti kurucularının önemli bir bölümünün geçen 2 yıllık süreç içinde artık partide olmadıkları da bir gerçek.

YENİ İDDİALAR GELECEK

En son İstanbul kongresi ise krizin şimdilik son perdesiydi. Özdağ’ın CNN Türk’te Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamaları ferdi bir çıkış olarak görmemek gerekiyor. İYİ Parti’deki bu FETÖ krizi önümüzdeki günlerde açılan yeni dosyalar, belgeler ve iddialarla daha çok su kaldıracak gibi duruyor.

Yorumlar
Günün Videosu
Beyoğlu'nda sokakta yürüyen bir şahıs yanından geçen kişiye 'yan baktın' diyerek tabancayla sokak ortasında kurşun yağdırdı. Ortalığın bir anda savaş alanına dönüştüğü kavgada baldırına kurşun isabet eden kişi yaralandı. İnanılmaz olayın kamera görüntüleri ortaya çıkı. İşte o 'yan baktın' kavgası...