Popüler Haberler

Ivermectin ilacı nedir? Ivermectin koronavirüse iyi geliyor mu?

Ivermectin ilacı nedir? Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına alması ile birçok kişi hayatını kaybetti. Sağlık önlemleri her ülkede arttırıldı. Virüsün Türkiye'de de görülmesi ile devlet vatandaşların evlerinde kalması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Birçok kişi son zamanlarda koronavirüse iyi geldiği iddia edilen Ivermectin ilacının ne olduğu araştırıyor. Peki, Ivermectin ilacı nedir? Ivermectin koronavirüse iyi geliyor mu? Detaylar haberimizde..

Ivermectin ilacı nedir? Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına almış olan COVID-19 virüsü Türkiye'de de görüldü ve birçok vatandaşın ölümüne neden oldu. Sokağa çıkma konusunda çoğu kişi tedbirli davranırken, okullar uzaktan eğitim sistemine geçti, birçok iş yeri kepenk indirdi ve camiler geçici bir süreliğine kapatıldı. Avustralyalı bilim insanlarının iddiasına göre koronavirüsünün çaresi Ivermectin ilacı olarak gösterildi. Birçok kişi bu ilacın nerede satıldığını ve ne ilacı olduğunu merakla arama motorlarından araştırmaya devam ediyor. Peki, Ivermectin ilacı nedir? Ivermectin koronavirüse iyi geliyor mu? Detaylar haberimizde...

Türk ilaç firması COVID-19 tedavisinde önerilen ilacı üretmeye ...

IVERMECTİN İLACI NEDİR?

İvermektin, 1980’lerden beri baş bitlerini, uyuzları ve parazitlerin neden olduğu diğer enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç ayrıca gül hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

İvermektin, birçok parazit istilasının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Buna baş biti, uyuz, nehir körlüğü, strongiloidiazis, trikuriazis, askariazis ve lenfatik filariasis dahildir. Dış istilalar için ağızdan alınabilir veya cilde uygulanabilir. Ancak göz temasından kaçınılmalıdır.

Ivermektin 1975 yılında keşfedilmiş ve 1981 yılında tıbbi kullanım alanı bulmuştur. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Temel İlaç Model Listesi’ne yer almaktadır. Sağlık sisteminde ihtiyaç halinde en güvevli ve en etkili ilaçlar arasında bulunmaktadır.

Yaygın yan etkiler arasında gözlerde kızarıklık, ciltte kuruluk ve ciltte yanma bulunur. Hamilelik sırasında kullanımının güvenli olup olmadığı belirsizdir , ancak emzirme sırasında kullanım için muhtemelen kabul edilebilirdir. Avermektin ilaç ailesine aittir.

500 ilaç piyasada yok' - Sağlık son dakika haberler

KORONAVİRÜSÜNE ETKİLİ İDDİASI!

Newsweek’te yer alan habere göre, Avustralya, Melbourne’deki Monash Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, antiparaziter ilaç Ivermectin’in, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 replikasyonunu inhibe edebileceğini keşfettiler .

Çalışmanın lideri Dr. Kylie Wagstaff yaptığı açıklamada, “Ivermectin çok yaygın olarak kullanılıyor ve güvenli bir ilaç olarak görülüyor. Şimdi insanlarda kullanabileceğiniz dozajın etkili olup olmayacağını anlamaya ihtiyacımız var – bu bir sonraki adım” dedi. .

Dr. Wagstaff, “Tek bir dozun bile tüm viral RNA’yı 48 saatte ortadan kaldırabildiğini ve 24 saatte bile gerçekten önemli bir azalma olduğunu bulduk.” ifadelerini kullandı.