Gündem

İtirafçılar, 17-25 Aralık kumpasını anlattı!

Kanal D Ana Haber bülteninde, 17-25 Aralık kumpasını anlatan itirafçıların ifadelerine yer verildi. İtirafçılar, İstanbul'da örgüt toplantılarında planların hazırlandığını, Fetullah Gülen'in onayıyla harekete geçildiğini anlattı.

Kanal D Ana Haber'in özel haberine göre, hükümete düzenlenen 17-25 Aralık kumpasında birçok mahrem imam itirafçı oldu. Söz konusu haberde, örgüt üyelerinin gizli toplantılar yapması, darbe planı ince ince planladıkları anlatıldı.

Elebaşı Gülen'in onayı alındıktan sonra ise örgüt üyeleri düğmeye bastı.

İşte o itiraflardan öne çıkanlar;

'DAYI İZİN VERİRSE İCRAATA GEÇİLİR'

Soruşturmada itirafçı bir mahrem imam, 17-25 Aralık öncesi emniyetteki FETÖ yapılanmasının İstanbul sorumlusuyla görüşmesini anlattı. İfadeye göre, görüşmede dershanelerin kapatılması konusu gündeme geldi. Veysel kod adlı FETÖ'cü, 'Erdoğan legal yollardan çabalarımıza cevap vermezse, başka yollar deneriz' dedi. Sonra da FETÖ elebaşını kast ederek, "Dayı izin verirse icraata geçilir' diye ekledi.

İtirafçı, FETÖ'nün MİT imamı Murat Karabulut, Jandarma imamı Ali Çakmak ve dış medya imamı Necdet Conger'in toplantı için buluştuğunu, ardından dış basında hükümet aleyhinde haberler çıktığını söyledi.

'KAPTOPU GİBİ BÜYÜYECEK'

17/25 aralık kumpasına örgütün İstanbul'da yaptığı aylık toplantıda karar verildi. Gülen'in onayı alındıktan sonra, FETÖ'nün hukuk ve emniyet yapılanması harekete geçti. İtirafçı bir başka mahrem imama göre Murat Karabulut, Kumpas için örgütün emniyet yapılanmasıyla birlikte çalıştı. Operasyon sabahı da 'Bu daha başlangıç, kartopu gibi büyüyecek' dedi.

'BİLAL ERDOĞAN'I ALACAKSINIZ, SIRA HAKAN FİDAN'A DA GELECEK'

Bir başka MİT imamı Bülent Bişer, operasyona katılan polislere,"Ne olursa olsun Bilal Erdoğan'ı alacaksınız" talimatı verdi. Ancak bazı polisler talimata uymayınca bu gerçekleşmedi.

FETÖ imamı Karabulut, 17 Aralık'tan birkaç gün sonra da, 'Sıra Hakan Fidan'a da gelecek' dedi.

İtirafçıların ifadesine göre, kumpasın hemen ardından örgüt üyeleri ilk kez memleketlerine gönderildi. Üyelerden, AK Parti'nin seçilmemesi için ikna çalışması yapmaları istendi. Hazırlanan listelerle de hangi partinin destekleneceği vurgulandı. Bu talimatı da FETÖ'nün siyaset ve medya imamı Ahmet Hamdi Parlak verdi.

'UMUTLUYDUM, BENİ YANILTTILAR'

MİT imamı Bülent Bişer, bir itirafçının 'kumpas neden başarısızdı' sorusuna 'Efkan Ala olaya seri ve agresif bir şekilde müdahale etti' yanıtını verdi.

Örgütün mahrem imamı olan bir itirafçı ise, 2014'teki Amerika ziyaretinde, FETÖ elebaşının 'Arkadaşlardan çok umutluydum, başaracaklarını düşünüyordum ancak beni yanılttılar' dediğini anlattı.