Gündem |

ITC Başkanı Salihi: PKK Bağdat'tan destek görüyor

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, terör örgütü PKK'nın amacı ve Musul operasyonuna dair açıklamalarda bulundu.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, terör örgütü PKK'nın Irak'ta asıl olarak petrol kaynaklarını elde etme amacıyla varlık gösterdiğini ve Türkmenlerin geleceğini tehdit ettiğini belirtti.

Salihi, "PKK'nın Irak'taki varlığı belli bir stratejik amaç içerisinde gerçekleşiyor. Kerkük, Dakuk ve Tuzhurmatu'da bulunmaları bu stratejinin parçasıdır." dedi.

230920161952063110235_3.jpg

"İlişki bozulur"

Türkmen lider Salihi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son dönemde Kürtlere açıldık ve başta Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani olmak üzere diğer tüm partileri ziyaret ettik. PKK, sınır ötesinden gelip Kerkük'te irade ve idaresini öne sürüyorsa bu Türkmenler ile Kürtlerin ilişkisini bozar."

"Bağdat destek veriyor"

Bağdat yönetiminin söz konusu terör örgütünün ülkede varlık göstermesine karşı çıkmadığını söyleyen Salihi, "PKK, daha çok Irak yönetiminden destek görüyor. PKK'nın Irak'taki stratejisi, toprak ve toprağın altındakini (petrol) almak." ifadelerini kullandı.

PKK'nın Irak'ta terör örgütü DAEŞ ile mücadele ettiği iddiasının da gerçek dışı olduğunu vurgulayan Salihi, "Terör terörle mücadele etmez. Bir terör örgütü diğer terör örgütüyle ancak pazarlık eder. Irak Türkmenler'i yüz yıllardır bu topraklar için mücadele veriyor. Ama birilerinin (PKK) gelip DAEŞ ile mücadele ettiğini söylemesi ve 'bu coğrafya bizimdir' deyip hak iddia etmesi gayri meşrudur." diye konuştu.

"Beni çok tehdit ettiler ama..."

ITC Başkanı, PKK'nın Türkmenlere yönelik kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu da anlattı. PKK'lıların geçen yıl Irak Türkmen Cephesi'nin Kerkük'teki büroları önünde bayrak ve poster asma girişiminde bulunduğunu hatırlatan Salihi, yerel yönetimin buna göz yumduğunu ve PKK'nın kentte varlık göstermediğini ileri sürdüğünü söyledi.

Salihi, "Beni çok tehdit ettiler. 'Bunu siyasetçiler susturmazsa biz susturacağız' diye haber yolladılar. Ama beni kesinlikle susturamayacaklar ve susmayacağım. Bunların buradaki varlığının tehlike arz ettiğini milletimize aktarmaya devam edeceğim." diye konuştu.

"Diyaloğa başlamamız gerek"

Kürt siyasi partileriyle iyi diyalog içerisinde olmayı önemsediklerini dile getiren Salihi, "Tek taraflı yönetim yanlıştır. Tüm konular üzerine beraber konuşup çözüm bulmalıyız. Çözüm konusunda da merkezi yönetime başvurmamız lazım. Kürt-Türkmen diyaloğunu başlatmamız gerektiğini Kürt partilerine de ifade ettik. Ama PKK'nın adımları Kürt-Türkmen ilişkisini etkileyebilir. Bu da ne bizim ne de Kürtlerin çıkarınadır." ifadelerini kullandı.

"Operasyonda Türkmenler de yer almalı"

ITC Başkanı Salihi, Türkmenlerin de yoğun olarak yaşadığı Irak'ın İkinci büyük kenti Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonu hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Operasyonda Türkmenlerin de yer alması gerektiğini vurgulayan Salihi, şunları kaydetti:

"PKK'nın Sincar'dan açılarak Telafer'e kadar uzanması ihtimali bizi kaygılandırıyor. Telafer'in kurtarılması Telaferli Türkmenlerden oluşan ortak gücün oluşmasıyla mümkün olabilir. Telafer halkı arasında da uzlaşı ve barış planlarımız var. Türkmenlerin kendi bölgelerini koruması için proje geliştirdik ve bunu yakında Başbakan Haydar el-İbadi'ye ileteceğiz."

Musul operasyonu sırasında büyük göç dalgası yaşanacağı uyarısında bulunan Salihi, şimdiye kadar Irak'a insani yardım konusunda gerekli desteği veren Türkiye'ye de teşekkür etti. Türkmen lider, Ankara'ya, Musul operasyonu sırasında da insani yardıma devam etme çağrısında bulundu.