Dünya |

İtalya, Rus milyarder ve Formula 1 pilotu oğlunun villasına el koydu!

Rusya'nın Ukrayna'yı kanlı bir işgal girişimiyle yerle bir etmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan yaptırımlar çerçevesinde İtalya, Rus milyarder Dmitry Arkadievich Mazepin ile oğlu Formula 1 pilotu Nikita Mazepin'in sahibi olduğu 105 milyon avro değerinde villa üzerindeki mal varlığı donduruldu.

Rusya'nın roketlerinin sivil-asker ayrımı yapmaması gibi; Batı'nın yaptırımları da sivilleri Rusya devletinden ayırmıyor.

İTALYA EL KOYDU

İtalya Mali Polisi'nden (Guardia di Finanza) yapılan açıklamada, Sardinya Adası'ndaki Olbia kenti yakınlarında değeri 105 milyon avroyu bulan konutun, yürütülen soruşturmalarda Mazepin ailesine ait olduğunun kesinleşmesiyle mal varlığının dondurulması işleminin uygulandığı belirtildi.

FORMULA 1'DEKİ SÖZLEŞMESİ FESHEDİLMİŞTİ

Formula 1'de geçen yıl Haas takımında yarışan Nikita Mazepin'in, bu yıl başında sözleşmesi uzatılmış ancak Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş sebebiyle sözleşmesi feshedilmişti.

İtalya'da, AB'nin yaptırım listesinde bulunan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen 5 Rus milyardere ait toplamda 143 milyon avro değerindeki mal varlığına 5 Mart'ta, bir diğer Rus oligark Andrey Melnichenko'nun da 530 milyon avro değerindeki "Sy A" isimli lüks yatına ise 12 Mart'ta el konulmuştu.