Ekonomi

İşyerlerine korona güncellemesi: Çalışanlara sosyal mesafe cihazı takılacak!

Dünya geneli koronavirüs ile mücadele çalışmaları hızla devam ederken pandemi ile savaşta en etkili silah olan sosyal mesafe ile ilgili dikkat çeken bir karar alındı. MESS üyeleri Koç Holding, Arburg, Arçelik ve Bosch tarafından tasarlanan sosyal mesafe cihazı artık fabrikada çalışan işçilerin boyunlarına asılacak veya kemere katılacak cihaz cep telefonları ile uyumlu çalışacak ve sosyal mesafenin ihlali durumunda yönetime bildirimde bulunacak.

Koronavirüs ile mücadelede dünya geneli en etkili silah olan 'sosyal mesafe' kuralı ile ilgili flaş bir adım atıldı. 

SOSYAL MESAFEYE GİYİLEBİLİR ÇÖZÜM

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) metal sanayiinin bu zorlu pandemi sürecinde güç kazanarak çıkması için MESS SAFE girişimini başlatıyor. İşyeri hijyeni ve topluluk yönetiminin ön plana çıktığı yeni dönemde çalışanların sağlığı teknolojiyle güvence altına alınıyor. MESS SAFE girişiminin ilk ürünü giyilebilir çözüm ve mobil uygulama ile işyerlerindeki birinci öncelik olan sosyal mesafenin korunması sağlanıyor.

"GELECEĞİN NORMALİNİN MERKEZİ TÜRKİYE OLSUN İSTİYORUZ"

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol konuyla ilgili şunları söyledi: Değişimin farkındayız ve ülkemiz adına olumlu sonuçlar elde etmek için kararlıyız. Dijital dönüşüm konusunda Türkiyede öncü bir rol üstlenecek MEXT ile metal sanayinin ve işgücünün dijital dönüşümünü yönetiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte sağlıklı çalışan ve kesintisiz üretim için geliştirdiğimiz MESS SAFE ile birçok ürünü ve uygulamayı üyelerimizin hizmetine sunacağız. Bu hareketin birinci önceliği çalışma arkadaşlarımızın sağlığı. Tüm projelerimizi bu doğrultuda tasarlıyor uyguluyoruz. İlk olarak üretimi devam ettiren bütün arkadaşlarımızın sağlığını yeni nesil teknolojiler ile koruma altına alıyoruz. Hem üretimi hem de iş sağlığı ve güvenliğini yeniden tasarlıyoruz. MESS SAFE ILE KORUNAN TEKNOLOJIYLE DÖNÜŞEN ÜRETIM diyoruz. Ülkemizde üretim durmasın istihdamımız korunsun ve artsın. Bu süreçten güçlenerek çıkalım. Bu zorlu süreç sonrası geleceğin normalinin merkezi Türkiye olsun istiyoruz.

SOSYAL MESAFE AŞILINCA İŞYERİNE BİLDİRİM GİDECEK

Sosyal mesafeyi koruma amaçlı geliştirilen ürün giyilebilir çözüm olarak da mobil uygulama olarak da kullanılabiliyor. Giyilebilir çözümü çalışanlar boyunlarına asabiliyorlar giysilerine takabiliyorlar mobil uygulamasını telefonlarına indirebiliyorlar.

Bu uygulama ile iki çalışan arasında sosyal mesafenin ihlal edilmesi halinde çalışanlar bir donanım üzerinden görsel ve işitsel olarak uyarılıyor. Çalışanların üretim sürecindeki etkileşimleri mobil bir uygulama ile taranıyor ve mesafe ihlalleri hatırlatılıyor.

Uygulama bluetooth teknolojisiyle çalışanlar arasında mesafeyi ölçüyor. Olası ihlalleri kullanıcılara ve işyerine iletiyor.

Geliştirilen yeni teknoloji şirket yönetimine işyeri içinde oluşabilecek iş sağlığı ve güvenliği için değerlendirme yapabilme ve gerekli tedbirleri alabilme imkanı veriyor.

İŞ KAZALARINI EN AZA İNDİRECEK ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

MESS Başkanı Özgür Burak Akkol çalışanlar arasındaki sosyal mesafeyi giyilebilir çözüm ve mobil teknolojiyle takip eden MESS SAFE girişiminin acil ihtiyaca yanıt olması için geliştirildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Bunun dışında önümüzdeki günlerde yeni bir ürünümüz olacak. Yüz tanıma teknolojilerini kullanacağız. Çalışma arkadaşlarımızın iş sağlığı güvenliği ekipmanlarını tam olarak kullanmalarını güvence altına alacak iş kazalarını en aza indirecek akıllı kamera çözümleri hazırlayacağız.

KORONAVİRÜS SONRASI İŞE DÖNÜŞ ÇALIŞMALARI

MESS SAFE girişimi COVID-19 sonrası üretime dönüş sürecinde MESS üyelerine bilgi desteği ile rehberlik edecek yönlendirmelerin oluşturulmasını da içeriyor. MESS normalleşme yolunda ilk adımların atıldığı yeni dönemde üyeleri için COVID-19 SONRASI İŞE DÖNÜŞ YAKLAŞIMI çalışmasını hazırladı. Özgür Burak Akkol konuyla ilgili Bu çalışmada ekosistemimizdeki global iş ortaklarımızın birikimi ile Türkiye ve dünyadan farklı ölçekteki pek çok şirketten 68 farklı en iyi uygulama örneği yer alıyor. İşe dönüş uyum sürecinde 12 temel adımda neler yapılması gerektiği ile ilgili 188 madde düzenledik değerlendirmesinde bulundu.

 MESS SAFE NASIL ÇALIŞIR?

Bildirim mekanizması ile çalışanların işyerindeki sosyal mesafelerini koruyabilmelerini sağlar.

Kullanıcıların sosyal mesafeleri hakkında durum tespiti yapma imkânı verir.

Düşük enerjili bluetooth teknolojisi ile konum takibi yapılmasına gerek duyulmadan çalışır.

Giyilebilir çözüm boyuna asılarak veya kemere takılarak kullanılabilir.

 

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.