Koronavirüs

İsveç'in sürü bağışıklığı stratejisi işlemedi: Yaklaşık 8 bin kişi hayatını kaybetti

İsveç'te koronavirüs komisyonu ilk raporunu açıkladı. Bura göre virüsle mücadelede hafif önlemler alınan ülkede sürü bağışıklığı stratejisi fiyaskoyla sonuçlandı.

İsveç’te Korona Komisyonu altı aylık süreden sonra raporunu yayınladı. ülkenin enfeksiyonlara karşı hazırlıklı ve donanımlı olmadığı ortaya çıktı. Sağlık sektöründeki yapısal eksikliklere dikkat çekildi.

HİZİREVLERİ UNUTULDU

Raporda, "Huzurevlerinde çalışanların büyük bölümü virüs krizi ile mücadelede yalnız bırakıldı. Huzurevlerinde önlemler geç alındı, yaşlılar korunamadı." ifadeleri kullanıldı.

MASKE ZORUNLU DEĞİL

İsveç'te okullar, anaokulları, çocuk yuvaları, restoranlar, kafeteryalar, kuaförler, toplu taşıma araçları açık tutularak sürü bağışıklığı stratejisi uygulanıyor. Ülkede maske takılması zorunlu değil.

Koronavirüsle mücadele kapsamında geçen ay 8 kişinin yan yana gelmesi yasaklanırken, restoranlarda içki satışı saat 22.00'ye kadar yapılabiliyor.

CAN KAYBI 8 BİNE YAKLAŞTI

10 milyon nüfuslu ülkede Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 667'ye çıktı. Vaka sayısı da 341 bin 29'a yükseldi. Vakaların yükselmesiyle başkent Stockholm'deki bütün hastanelerin yoğun bakım bölümleri doldu.

Yoğun bakımlarda hemşire ve hasta bakıcı personelinin eksik olması nedeniyle hastaneler ilanla personel aramaya başladı.

(A.A.)

Günün Videosu
Son dönemde koronavirüsün en ölümcül varyantı olan delta mutasyonunun hızla arttığı için kısıtlamaların geri geldiği Avustralya'da yayınlanan koronavirüs reklamı büyük tepki çekti. Genç bir kadının oynatıldığı reklamda "Koronavirüs herkesi etkileyebilir. Aşınızı yaptırın." ifadeleri kullanılmasına rağmen reklamdaki kadının yaş grubunun aşı yaptırmalarına izin verilmemesi büyük tepki.