Gündem |

İşte Sedat Peker'in duyurduğu kokain operasyonunun iç yüzü...

Önce bir twit, sonra derin sessizlik... Toygun Atilla: Aradan geçen 16 aya rağmen Kolombiya halen Türk makamlarının adli yardımlaşma taleplerine cevap vermedi. 

İlk olarak Sedat Peker'in yayımladığı videolarda bahsettiği Kolombiya'da ele geçirilen ve Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 4,9 ton kokain hakkında bu yıl başında önemli gelişmeler yaşandı.

Konteynerin Türkiye'deki alıcısı olduğu belirlenen şahsın da aralarında bulunduğu 14 kişi yılın ilk günlerinde gözaltına alında.

Söz konusu uyuşturucu operasyonu hakkında bugün önemli bilgiler paylaşan Oda TV yazarı Toygun Atilla, pekçok siyasetçinin töhmet altında bırakıldığı olayla ilgili çarpıcı gerçekleri açıkladı.

"4.9 ton kokainin film gibi öyküsü" başlığını taşıyan yazısında "Bugüne kadar tüm yazılıp çizilenleri unutun!" diyerek söze başlayan Atilla, Peker'in anlattıklarından farklı bir senaryo çizdi.

Toygun Atilla yazısında şu ifadeleri kullandı;

"Kolombiya Savunma Bakanı'nın 9 Haziran 2020'de attığı tweet ile gün yüzüne çıkan 4.9 ton kokain vakası 11 Ocak 2022'de İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü'nün 15 kişiyi gözaltına alması, bunların da tutuklanması ile sonuçlandı.  Geride, 16 ay boyunca yapılan yorumlar, yazılar, iddialar kaldı.  Gerçek ise her zamanki gibi sahipsizdi." 

Oda TV yazarı, makalesinin devamında ise yaşanları şöyle özetledi;

"O halde, bugüne kadar tüm yazılıp çizilenleri unutun. Kolombiya-Türkiye uyuşturucu hattını ve 16 ay boyunca yaşanan film gibi bir öykünün gerçek hikayesi ile baş başa kalın. 

2020 NİSAN KOLOMBİYA BUENAVENTURA LİMANI

2020 Nisan'ının ilk günleri...

Kolombiya polisine gelen ihbar, Buenaventura Limanı'nda bir gemiye yüklenecek olan konteynırların içinde kokain bulunduğu söylüyordu. 

Kolombiya anti-narkotik timleri dakikalar içinde hazırdı. 

Liman kuşatıldı, uzun namlulu silahları ile bir grup polis güvenlik çemberi oluşturdu. Bu sırada Narkotik timleri konteynerin içinde aramaya başlamıştı. 

Konteyner didik didik edildi. Ortada kauçuktan başka bir şey yoktu. Arama yapanlar umutsuzluk içindeydi. 

Tam o sırada...

Narkotik köpeği Dora ısrarla tepki veriyor, havlıyordu. Patileri ile kauçukları yırtarcasına adeta kazıyordu. 

Görünürde bir şey yoktu ama Narkotik köpeği Dora'nın bu tepkisi boşa olamazdı. 

İÇİNE KARIŞTIRILAN KOKAİN

Kolombiya polisi, konteyner içinden 3-5 numune kauçuk aldı. Cali şehrindeki Adli Tıp Enstitüsü'ne gönderdi. 
Sonuç pozitifti. 

Kokainler, konteyner içindeki 30'ar kiloluk 1733 kanvas içine paketlenmiş granül kauçukların içine karıştırılmıştı.  

Kolombiya polisi, 3-5 numune kauçuk üzerinden alınan numunelerden yola çıkarak orantısal bir hesaplama ile kokain miktarının 4,9 ton olabileceğini raporladı. 

Bu şu demekti, tüm malzemelerden numune alınmadan, sadece numunelerdeki kokain miktarından yola çıkarak yakalanan malın miktarının 4.9 ton kokain olduğu sonucuna varıldı. 

Adli Tıp Enstitüsü'nün raporundan günler sonra da Kolombiya Savunma Bakanı'nın yakalanan uyuşturucuya dair attığı tweet geldi. 
Artık dünya bu olayı konuşuyordu. 

O SIRADA ANKARA'DA NARKOTİK DAİRE BAŞKANLIĞI

Aynı anda Türkiye'de... 

Ankara'daki Narkotik Daire Başkanlığı hareketlenmişti. Kolombiyalı Bakan, 4.9 ton uyuşturucu yakalandığını 9 Haziran 2020'de Twitter üzerinden duyurmuş, adresin de Türkiye olduğunu söylemişti. 

Ancak o saate kadar kendileri ile resmi bir temas kurulmamış, böyle bir bilgi verilmemişti. 

Derhal, Kolombiya polis timleri ile temasa geçildi. Görüntülü bir telekonferans düzenlendi. 

İlk alınan bilgiler şu şekildeydi:

*Uyuşturucu ihbar üzerine 1 Nisan'da yakalandı. 
*Konteyner içinde kauçukların içine karıştırılmış kokain bulundu.
*Tüm kauçuklar incelenmedi. İncelenen 3-5 kauçuk üzerinden uyuşturucu miktarı hesaplanmıştı.
*Uyuşturucu yüklü konteynerlerin adresi İstanbul Ambarlı limanıydı. 
*Yasal yükün sahibi Türk firmaydı.   
*Kolombiya'da yakalanan uyuşturucu ile ilgili gözaltına alınan kimse yoktu. Sadece ortada bir uyuşturucu ve onun gideceği yer olan İstanbul Ambarlı limanı adresi vardı. 

Birkaç gün sonra Türk Dışişleri Bakanlığı da devredeydi. Kolombiyalı meslektaşları ile temasa geçti. 

Ancak Kolombiya makamları resmi bir bilgi paylaşımı içine girmiyordu. 

UYUŞTURUCU HATTI FETÖ'CÜLER VE SEDAT PEKER'İN DİLİNDE

Tam da o günlerde Kolombiya-Türkiye uyuşturucu hattı gündem oldu.

Uyuşturucunun Türkiye'deki alıcısı ve nakliyecisi hakkında yorumlar yapıldı, isimler ortaya atıldı. 

Bunların arasında eski bakanlar, bakan çocukları bile vardı.

FETÖ'nün yurt dışındaki firari mensupları yayınlar yapıp "Narcos Türkiye" imajını vurguluyordu. Onlara Sedat Peker de eklenmişti. 

İSİM BELİRLENDİ

Narkotik Daire Başkanlığı ve İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ise Ambarlı limanına getirileceği öne sürülen uyuşturucunun sahibinin peşindeydi. 

Ağustos 2020'da ilk kez Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın izni ile soruşturmaya başlandı. 

Hedef isim: Murat Karabaş'tı. 

Kolombiya'dan yüklenen legal malın yani kauçuğun sahibi Murat Karabaş gözüküyordu. 

Arşivlerde Murat Karabaş ile ilgili bir suç kaydı yoktu. Bir süre gümrük müşavirliği yapmış, sonrasında ticarete atılmış gözüküyordu. 

Ancak araştırmalar derinleştirildikçe ilginç ipuçları belirmeye başladı. 

İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü adeta iğne ile kuyu kazıyordu. 

2018 yılında Murat Karabaş ile ilgili uyuşturucu kaçakçılığı yaptığına dair bir ihbar yapılmıştı. İhbar değerlendirilmiş ancak herhangi bir sonuç alınamamıştı. 

Araştırma derinleştirildikçe daha da somut bilgiler ortaya çıkmaya başladı. 

İLK İPUCU BAHÇELİEVLER'DEKİ YARALAMA

Mayıs 2020'da Murat Karabaş, Bahçelievler'de bacağından vurulmuştu. Polis kayıtlarına bu trafik tartışması sonucu çıkan basit bir kavga sonucu meydana gelen yaralama olayı olarak geçmişti. 

İstanbul Narkotik polisi, Murat Karabaş'ı yaralayan kişinin uyuşturucu kaçakçılığından sabıkalı meşhur Gün Ailesi'nin bir ferdi olduğunu tespit etti. 

Bu basit bir trafik tartışması sonucu meydana gelen bir olay olamazdı. 

HAYVAN DERİSİ GETİRDİLER

Olayın meydana geldiği tarihte Kolombiya'da uyuşturucunun yakalanmasından 1 ay sonraya denk geliyordu. Bu, Kolombiya'da yakalanan kokainden dolayı bir hesaplaşmayı işaret ediyordu. 

İstanbul polisi, Murat Karabaş dahil olmak üzere tüm hedef isimleri mahkeme kararı ile takibe aldı. Artık süreç başlamıştı. 

Murat Karabaş'ın Kolombiya'dan bir sonraki ithalatı "hayvan derisi" oldu. 

Bu deyim yerindeyse "hayatın olağan akışına aykırıydı". Çünkü Kolombiya'dan getirilen hayvan derilerinin kalitesi düşüktü ve ticari olarak kar getirmiyordu. Bu bir uyuşturucu sevkiyatı olabileceği anlamına geliyordu. 

Hayvan derileri Ambarlı Limanı'na getirildi. 

Narkotik timleri henüz deriler konteynırlardayken gizlice inceleme yaptı. Sonuç negatifti. Uyuşturucu yoktu. 

Yine de takip devam ettirildi. 

Hayvan derileri Avcılar'da bir otoparkın boş bir bölümüne istiflendi. Narkotik dedektifleri izlemeyi sürdürüyordu. 

Günlerce burada kalan deriler önce İstanbul'da bir gecekonduya ardından da başka bir ile götürüldü. Takip tam 2,5 ay sürdü. Çürümüş haldeki deriler hurda fiyatına satıldı. 

KOLOMBİYA-İSTANBUL SEVKİYATINDA KOPTU

Narkotik timlerinin değerlendirmesi, Kolombiya-İstanbul hattında bir kopukluk olduğu yönündeydi. Nisan 2020'deki yakalamadan sonra sevkiyat konusunda kaçakçıların tedbirli davrandığı yönündeydi. 

Uyuşturucunun buradaki ismi Murat Karabaş'ı gözaltına almak için İstanbul Narkotik polisi sağlam deliller aramaya devam etmeli, ilişkileri ortaya çıkartmalıydı. Yoksa şüpheliler ellerini kollarını sallayarak serbest kalabilirdi. 

Bu da uyuşturucu organizasyonunun aklanması anlamına gelirdi. 

DELİLLENDİRİLDİ OPERASYON YAPILDI

Günlerce süren çalışmalar sonunda Murat Karabaş'ın bir başka uyuşturucu kaçakçısı A.A. ile bağlantısı tespit edildi. Bu kişi, Ankara Narkotik polisinin yaptığı operasyonda, Kolombiya'dan çiçekler arasına koyularak getirilen 24 kilo kokainin, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yakalanan 2,5 kilo kokainin de sahibiydi. 

A.A ile Murat Karabaş arasındaki ilişki de tespit edildi. Uyuşturucu organizasyonun tüm bağlantıları delillendirilmiş, ilişki ağları ortaya konmuştu. 

11 Ocak 2022'de operasyon için düğmeye basıldı. İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri Murat Karabaş'ın da aralarında bulunduğu 14 kişiyi gözaltına aldı. Sonradan bir kişinin de yakalanmasıyla bu sayı 15'e çıktı. 

Hepsi tutuklandı. 

Aradan geçen 16 aya rağmen Kolombiya halen Türk makamlarının adli yardımlaşma taleplerine cevap vermedi. "