Gündem

İşte Pendik'te büyük paniğe neden olan o patlama

Pendik'te devam eden metro inşaatında meydana gelen patlama çevrede büyük paniğe neden oldu. Bir işçinin hafif yaralandığı patlama güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Pendik Fevzi Çakmak Mahallesi Tevfik İleri Caddesi'nde yapımına devam edilen Kaynarca-Pendik Tuzla metrosu, Kaynarca İstasyonu inşaatında akşam 19.30 sıralarında patlayıcılardan artan kısmın kontrollü olarak imha edildiği sırada boş kapsüller patladı. Geniş bir alanda sesi duyulan patlama nedeniyle çevre sakinleri büyük korku yaşadı.

Olay nedeniyle birçok işyeri ile evin camları kırıldı, cadde üzerindeki bazı otomobillerde hasar oluştu. İnşaatın yakınında bulunan özel bir hastane binası da hasar gördü. Olayda şantiyede çalışan bir işçinin hafif şekilde yaralandı. Olay yeri dışında bulunan bir kişinin ise fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

PATLAMA ANLARI KAMERADA

Öte yandan patlama anı inşaat alanının karşısında bulunan binanın güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde, şiddetli patlamayla işyerinin camları kırılıyor. Binanın önünde oturan kadın ise, patlamanın ardından koşarak, kaçıyor. Patlama sırasında yoldan geçen otomobil sürücüsü de paniğe kapılarak, yavaşlıyor.

"13 BİNADA CİDDİ HASAR VAR"

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de paylamanın meydana geldiği metro inşaatına giderek incelemelerde bulundu. Patlamaya ilişkin açıklamada bulunan Başkan Cin şunları söyledi:

“Hepimize geçmiş olsun. Saat 19.40 saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin metro çalışmaları esnasında bir dinamit patlatmasıyla ilgili bir olay. Bugün belli zamanlarda kontrollü bir şekilde dinamit patlaması oluyor zemin sert olduğu için. Bugünkü patlamayı ertelemişler arkadaşlar. Ama boş olan kapsüllerin de imhası gerekiyor. Dolayısıyla o boş kapsüllerin imhası esnasında bir ani patlama meydana geliyor ve etrafta ciddi bir hasar meydana gelmiş. Elhamdülillah can kaybıyla ilgili bir sıkıntımız yok. Bir işçimizin çok hafif yaralandığını duyduk. Tedavisi yapıldı. Bir vatandaşımızın da biraz heyecana kapılıp paniklediğiyle ilgili bir haberimiz var. Onda da bir sıkıntı yok. Ama etraftaki 13 tane binanın ciddi hasarları var. Onunla ilgili de tespitler yapılıyor. Can kaybı olmaması bizi memnun etti. İnşallah tedbirli şekilde bundan sonraki süreçte çalışmalar devam edecektir.

Maalesef binalarda ciddi hasar var. 13 tane binanın hasar tespit çalışmaları şu anda yapılıyor. Diğer yerlerde de varsa onlar da yapılıyor ama can kaybıyla ilgili bir sıkıntı yok. Tabii vatandaşlarımızın ciddi bir tedirginliği olmuş. İnşallah tedbirli bir şekilde çalışmalar bundan sonra devam eder” dedi.

İBB’deki yetkililerin henüz olay yerine gelmediğini belirten Başkan Ahmet Cin, “Benim şantiye şefiyle görüşme imkanım oldu. Şu anda onlarında da burada olmadığını ama buraya geleceklerini söylediler. Bekliyoruz. Yüz yüze kendileriyle görüşeceğiz. Son bilgileri de onlardan almış olacağız inşallah.”

Sitene Ekle

Yorumlar