Gündem

İşte o kumpasın görüntüleri

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Asil Üyesi Cuma İçten'in adı bir süre önce, iş adamı Fehmi Öztürk 50 milyon dolar dolandırılması iddialarına ilişkin olaya karışmıştı. SuperHaber muhabiri Mevlüt Yüksel, Cuma İçten’in iş adamı Fehmi Öztürk ve ortağı Fırat Muşlu arasındaki anlaşmazlık için iş adamlarının bulunduğu dost meclisinde yapılan o kumpas iddialarına konu olan olay görüntülere ulaştı.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

Görüntüde, masada toplantının yapıldığı ofisin sahibi iş adamı Selahattin Tavusbay oturuyor. “Dost Meclisi” güveni ile oluşturulan sözde tahkim kurulu üyeleri imam Bayram Karakoç ve diğer iş adamı Şükrü Derici aynı odada bulunuyor. Görüntü de sözde yedi emin V. K. ise emanet onlarca milyonluk senetleri Gelecek Partili Cuma İçten’e teslim ediyor. Savcılığın ortaya çıkan bu görüntüler üzerine, soruşturmayı derinleştirdiği öğrenildi.

Cuma İçten, V. K.’dan iş adamı Fehmi Öztürk’ün 15 milyon TL ve 880 bin eurolık senedi alırken

 

ORTAK OLDUĞU ŞİRKETİN İÇİ 3 YILDA BOŞALTILDI

İşte “Rüşvetin belgesi mi olur" sözünü akıllara getiren bir olayın görüntülerine SuperHaber ulaştı. İddialara göre, iş adamı Fehmi Öztürk 2014 yılında Durak Plus Gayrimenkul A.Ş.'ye yüzde 50 hisse alarak tekstilci Fırat Muşlu'nun ortağı oldu. Ancak ortaklıklarından 3 yıl sonra Fırat Muşlu'nun şirketin içini boşalttığını tespit etti ve ortak hesaplardan çekilen 17 milyon TL'nin peşine düştü.

CUMA İÇTEN ARACI OLARAK İKİ İŞADAMI ORTAKLAR ARASINA GİRDİ

İş adamı Öztürk, bu nedenle tehdit aldı ve ortağı olduğu şirketten hırsızlıkla suçlandı. Bunun üzerine Öztürk, Ocak 2018'de ortağı Fırat Muşlu’yu elindeki belgelerle savcılığa şikayet etmeyi düşündü. Bu sırada eski milletvekili Cuma İçten, iki ortak arasındaki anlaşmazlığa aracı olmak istediğini belirterek, Öztürk'ü şikayetinden vazgeçirdi.

50 milyon dolar dolandırılan ve darp edilen iş adamı Fehmi Öztürk

 

“DOST MECLİSİ” GÜVENİ İLE SÖZDE TAHKİM KURULU OLUŞTURULDU

İş adamı Fehmi Öztürk, tanıdıkları olan Cuma İçten'in "Şikayetçi olma. Benim de olduğum bir dost meclisi kurup, meseleyi kendi aramızda çözelim" teklifine sıcak baktı. Ancak iş adamı Fehmi Öztürk iddialara göre, kendisine yapılacak inanılmaz organize kumpastan hiç haberi yoktu. Bu sözde meclisinin başkanlığına Cuma İçten getirildi. Sözde kurul üyeliklerine de, bakır piyasasını tanınmış ismi iş adamı Selahattin Tavusbay< yine medikal piyasasınının tanıdığı işadamı Şükrü Derici, Mali Müşavir Süleyman Özdemir ile  Florya Basınköy Camii imamı Bayram Karakoç getirildi. Sözde Tahkim Kurulu, şirketin borçlarına karşılık ortaklar Fehmi Öztürk ve Fırat Muşlu'ya senetler imzalattı. Kurul aynı zamanda, Fehmi Öztürk sahip olduğu hisselerden de el çektirdi.

İş adamını muşta ile darp ve tehdit eden Muhammed Dursu (solda) ve Cem Özmüş (sağda)

 

ÖZTÜRK’E KUMPAS SÖZDE TAHKİM HEYETİ’NDE KURULDU

Ünlü bakır tüccarı iş adamı Selahattin Tavusbay’ın Eyüp Topçular’da bulunan ofisindeki toplantıda, “Ben size Fehmi Öztürk’den,(Kendi rızam  ile senetleri verdim.) diye belge alacağım.” diyerek, işadamı Fırat Muşlu'ya 6  milyon 750 bin TL, ortağı Fehmi Öztürk'e ise 15 milyon TL’lik, ayrıca 880 bin euroluk senetler imzalatıldı. Kumpasın parçası olduğu iddia edilen sözde “Tahkim Kurulu” toplantısında, kararlarını Fırat Muşlu'nun lehine çevirirken, iddiaya göre kurula başkanlık yapan Cuma İçten, anlaşmazlığı bir oldu bittiye getirerek, iki işadamından alınan, her iki senedi ve tüm hisseleri Fırat Muşlu'ya verdiği öne sürüldü. Bu olaydan sonra, Fırat Muşlu, Gelecek Partili Cuma İçten’in kendisine verdiği işadamı Fehmi Öztürk’e ait 14 milyon TL’lik ve 880 bin euroluk senetleri icraya koyarak, işadamının, 35 yıllık tüm birikimleri ile mallarını haczetti.

 

DOLANDIRICILIK, KUMPAS, TEHDİT, DARP…

Yaşadığı büyük kumpas sonunda şaşkına dönen dava açması halinde de, ailesi ve kendisinin öldürüleceği şeklinde tehditler alan iş adamı Fehmi Öztürk, hakkını aramak için savcılığa giderek şikayetçi oldu. Bunun ardından Başakşehir’de bir kafeterya da oturan işadamı Fehmi Öztürk ve oğlu Ercan  Öztürk’e malları üzerine geçirdiği iddia edilen Fırat Muşlu'nun adamları Cem Özmüş ve Muhammed Dursun, muşta ile saldırarak öldüresiye darp ettiler. Dolandırıldığını iddia eden iş adamı Fehmi Öztürk ile ortağı Fırat Muşlu birbirlerini mahkemeye vererek şikayetçi oldular.

50 milyon dolar dolandırılan ve darp edilen işadamı Fehmi Öztürk

 

Bu gelişmeler olurken, Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Asil Üyesi Cuma İçten'in ismi bir süre önceFehmi Öztürk adlı iş adamının 50 milyon dolar dolandırılması olayına karışmıştı. Cuma İçten’in iş adamı Fehmi Öztürk ve ortağı Fırat Muşlu arasındaki anlaşmazlık için, iş adamlarından oluşan dost meclisinde yapılan kumpas iddialarına konu olan görüntüleri ortaya çıktı.

SUPERHABER  O GÖRÜNTÜLERİNE ULAŞTI

SüperHaber’in elde ettiği görüntülerde, işadamı Selahattin Tavuspay’ın ofisinde, Fırat Muşlu’nun silahlı adamları kapıda bekletilerek, önce tehditle senet imzalatılan ve oğluyla darp edilen iş adamı Fehmi Öztürk’den alınan, toplam 26 milyon TL’lik senetlerle ile ilgili toplantı sonrası görülüyor. Toplantı da anlaşmazlık için toplanan “Dost Meclisi”nde, Gelecek Partili Cuma İçten tarafından emanet tutulan senetlerin, alınmasının kamera görüntüleri bulunuyor.

Cuma İçten, Veysi Kaya’dan iş adamı Fehmi Öztürk’ün 15 milyon TL ve 880 bin eurolık senedi alırken

 

GÖRÜNTÜLERDE CUMA İÇTEN SENETLERİ TESLİM ALIYOR

Ortaya çıkan görüntüde, masada toplantının yapıldığı ofisin sahibi iş adamı Selahattin Tavusbay oturuyor. “Dost Meclisi” güveni ile oluşturulan, sözde tahkim kurulu üyeleri imam Bayram Karakoç ve diğer iş adamı Şükrü Derici bulunuyor. Aynı görüntü de, sözde yedi emin  V. K. ise, emanet  onlarca milyonluk senetleri, Gelecek Partili Cuma İçten’e teslim ediyor. Savcılığın, ortaya çıkan bu görüntüler üzerine, soruşturmayı derinleştirdiği öğrenildi

Yıllar önce iş adamı Selim Edes, Civangate skandalı olarak bilinen bir görüşmede, zamanın Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan için kullandığı, “Rüşvetin belgesi mi olur lan pezevenk” sözü uzun süre kamuoyunda konuşulmuştu.

Cuma İçten, Veysi Kaya’dan iş adamı Fehmi Öztürk’ün 15 milyon TL ve 880 bin eurolık senedi alırken

 

“RÜŞVETİN BELGESİ Mİ OLUR LAN PEZEVENK”

Yıllarca kamuoyunun dilinden düşmeyen,”Rüşvetin belgesi mi olur lan pezevenk!” cümlesi, işadamı Selim Edes tarafından söylenmişti. 14 Eylül 1994 günü Zeynep ve Semra Özal’ın sekreteri, kabadayı Dündar Kılıç’ın kızı Uğur Çakıcı’nın evine gider. Eska İnşaat’ın patronu Selim Edes’in Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan’dan 5 milyon dolar alacağı olduğunu belirtir. Faizi ile 8 milyonun tahsili durumunda 2 milyon doların kendilerine verileceğini ifade eder. Uğur Çakıcı pazarlık payı olmadan  “fifti fifti” yani “yarı yarıya’’ der. Ve durumu o dönemki eşi Alaaddin Çakıcı’ya bildirir. Kayınpeder Dündar Kılıç’ın başkanlığında tarafların bir araya getirilip yüzleştirilmeleri karara bağlanır. 19 Eylül’de Kılıç’ın Kıyıkent’teki evinde Engin Civan ile işadamı Selim Edes racona göre dinlenir. Ortada banka ile Edes’in şirketleri arasında alış veriş vardır. Zarara uğrayan aslında bankadır. Selim Edes ısrarla 5 milyon dolar verdiğini söyler. Engin Civan önce reddeder. Israrlar üzerine;  “Ne yani ben sana defalarca kredi verdim. Onlara say.. Bana para verdiğine dair belgen var mı? Nasıl ispatlayacaksın?”  deyince canı yanan Edes patlar:  “Rüşvetin belgesi mi olur lan pezevenk”  diye bağırır. Yılların kabadayısı Dündar Kılıç bu diyalogdan haz etmez. “Terk edin evimi terbiyesizler”  sözleri ile tarafları kovar. Bir kaç saat sonra Engin Civan Şişli’deki evinin önünde arabasından indiğinde silahlar patlar. Dört kurşun isabet etmiştir Civan’a... Televizyon kanalları canlı yayına geçer. Davut Yıldız isimli tetikçi hedefi şaşırmadığı gibi olayı da üstlenir. Hadise adliyeye intikal ettiğinde kamuoyunda  “Civangate Skandalı” olarak yıllarca yankı yapar. Emlakbank’ı zarara uğratmak suçundan Engin Civan ve banka yöneticilerine açılan dava 7,5 yıllık zaman aşımına uğramıştı.

Sitene Ekle