İşte İstanbul depreminde en riskli bölge

Bilim Akademisi Üyesi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'da 7'nin üzerinde depremin yaşanma ihtimali için yüzde 64 tahmininde bulunan Görür, Avrupa yakasının ise hasar açısından en riskli kısımlar olduğunu söyledi.

Marmara depreminden bu yana tam 21 yıl geride kaldı.

O tarihte uzmanlar 30 yıl içinde İstanbul ve çevresinde 7 civarında büyüklüğü olacak bir depremin yaşanmasının kaçınılmaz olduğu uyarısını yaptılar.

O tarihten bu yana büyük deprem için uyarılarını sürdüren isimlerden biri de Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür.

Beklenen İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulunan Görür, "Bir sefer jeolojik ve zemin olarak en tehlikeli olan yerler Avrupa yakası ve Avrupa Yakasında Haliç'ten başlayıp Silivri'ye kadar giden sahil ve sahilden ilk 10 km'lik kuşak en riskli yerler. Neden en riskli yerler? Buradaki jeolojik özelliklerden dolayı. Bizim özellikle tersiyer dediğimiz kayalar yani iyi çimentolanamamış, yumuşak, kirli, kumlu, içerisinde su seviyesinin olduğu kaya zemin değil. Sert kayalar değil. Şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliği gösteren, halkın diliyle çürük zeminlerdir. Bu çürük zeminler depremi katbekat artırıyorlar. Depremin etkisine x desek, buralarda 5x, 10x olabilir. Bu zemin etkiyi büyütüyor." diye konuştu.

Prof. Görür, "Depremde bir fay kırılınca enerjisinin bir kısmını boşaltır. Enerjisini başka bir bölgeye gönderir. Biz burada dikkatli olun diyoruz. Özellikle halk ölçeğinde değil, yerel yönetimlerin risk altına girmiş bu alandaki hazırlık çalışması yapacaklarsa bir an önce yapsınlar. Zarar azaltıcı önlemler alınsın diye söylüyoruz. ‘İstanbul büyük deprem bekliyor’ dedik. 99’dan sonra Marmara’nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz." sözleri ile yetkilileri uyardı.

7 ÜZERİNE DEPREM İHTİMALİ YÜZDE 64

İstanbul'da 7 büyüklüğünde bir deprem olma ihtimalini de değerlendiren, Görür, Depremde ortaya çıkacak enerjinin bir milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk olacağını ifade etti ve ekledi: 

"2000’de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş. Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99’dan sonra İstanbul’da 7’nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64’dür. Anadolu yakasından İstanbul yakasına kadar sahil kısımlarında zemin çalışmaları, tehlike ve deprem haritaları üretildi. Nerelerde can ve mal kaybı, yangın gibi riskler ölçüldü. Bunlar olmasaydı biz bugün İstanbul’un hasarını çok doğru dillendiremezdik."

İşte İstanbul depreminde en riskli bölge ile ilgili etiketler deprem istanbul avrupa yakası prof. dr. naci görür