Ekonomi |

İşte en hayırsever, gönlü en zengin 50 iş adamı...

Capital Dergisi, ‘Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı" araştırmasını yayınladı... Araştırmaya göre; Koç Ailesi 400 milyon 109 bin liralık bağışla ilk sırada yer aldı.

Capital Dergisi, bu yıl 5’incisini yayınladığı ‘Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı Araştırması’ ile her yıl Türkiye’nin en hayırsever iş insanlarını ortaya koyuyor.

Araştırma ile gönlü zenginlerin diğer güçlü iş insanlarına örnek olması hedefleniyor.

2016, son yılların en zor yılı olmasına rağmen hayırseverler bağışlarını ara vermeden sürdürdü.

- 400 MİLYON LİRAYI AŞTI

2016 yılında Koç Ailesi, Koç Vakfı üzerinden yaptığı bağışlarla zirvedeki yerini korudu.

2016 yılında toplam bağış tutarı 400 milyon 109 bin liraya yükselen Koç’u, geçen yılın ikincisi Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk izledi.

Şahenk’in yaptığı bağışların toplam tutarı 271 milyon 851 bin lira.

Tosyalı Holding Başkanı Fuat Tosyalı ise 137 milyon liralık bağışla üçüncülüğü SBK Holding'in kurucusu Sezgin Baran Korkmaz ile paylaştı.

Bağış bütçesini bu yıl ilk kez açıklayan SBK Holding Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, bu sene ilk kez gönlü zenginler arasına katıldı.

Korkmaz, 2016 yılında 129 milyon 860 bin lira gibi önemli bir bağış gerçekleştirdi.

- İLK KEZ AÇIKLANDI DÖRDÜNCÜ OLDU

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, gönlü zenginler listesinde her yıl istikrarlı bağışlarıyla ilk 5’teki yerini korudu.

- LİSTEYE YENİ GİRENLER

Geçen yıl listede yer almayan Lucien Arkas, Ali Raif Dinçkök, Suat Sancak ve Nihat Özdemir gibi listeye yeni giren pek çok hayırsever iş insanı da bu yıl gönlü zenginler arasında.

Kadir Has Vakfı üzerinden yaptıkları bağışlarla rahmetli Kadir Has’ın oğulları Can Has ve Nuri Has, listede önemli bir sıçrama yaptı.

Geçen yıl listede 13’üncü olan Has kardeşler, bu yıl 2016’da yaptıkları 88.9 milyon liralık bağışlarıyla 6’ncılığa yükseldi.

İbrahim Çeçen, Nihat Özdemir, Hamdi Akın, Doğan Ailesi ve Saadettin Saran da listede yer buldu.

deqhwefewfew