Dünya |

İşte Beyaz Saray'da tüm salonun Trump'a güldüğü o anlar... VİDEO

Emlak kralı Donald Trump, ABD başkanlık seçimleri sonucu, rakibi Hillary Clinton'u geride bırakarak Beyaz Saray'a çıkmayı hak kazandı.

Seçim sonuçları büyük sürpriz olarak değerlendirilirken, ABD'nin büyük kentlerinde, ülkenin 45. başkanı seçilen Donald Trump'ı protesto etmek için biraraya gelen kalabalıklar gösteriler düzenliyor.

Protestocular, "Benim başkanım değil", "Hiçbir milyarder işçiler için savaşmaz", "Trump'ı durdurun", "Trump'a, ırkçılığa ve savaşa hayır" gibi pankartlarla yürüyüşler düzeliyor.

ABD'lilerin Trump'ın ezici seçim zaferini sindirmnesi biraz zaman alacağa benzerken, Trump yandaşları da eski defteleri açmaya başladı.

2011 yılında Başkan Barack Obama'nın emlak kralı Donald Trump ile dalga geçtiği Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin geleneksel yemeğine ait görüntüler bugün bir kez daha sosyal medyada dolaşıma girdi.

O GÜN TRUMP'IN ADAYLIK HEVESİYLE ALAY EDİYORLARDI...

Obama, o dönem daha Cumhuriyetçi Parti'den adaylığı açıklanmayan Trump ile dalga geçmiş ve salondan kahkahalar yükselmişti.

Obama, konuşmasında özellikle, nerede doğduğu olmak üzere kendisi aleyhindeki çıkışlarıyla ABD'de gündemi işgal eden milyarder iş adamı ve televizyon yıldızı Donald Trump'ı hedef almıştı.

Obama konuşmasının hemen başında, Trump'ın kendisinin nerede doğduğuna yönelik tartışmaları alevlendiren açıklamalarından sözü açmıştı...

Ünlü iş adamı hakkında birbiri ardına yaptığı iğneleyici esprileriyle yerden yere vuran Obama, gecenin konukları arasında yer alan Trump'ı işaret ederek, "Biliyorum, kendisi son zamanlarda bazı eleştirilere uğradı, ama bu doğum sertifikası meselesine son noktanın koyulmasından dolayı Donald'dan daha fazla gurur duyan birisi yoktur. Çünkü şimdi kendisi artık esas ciddi meselelere tekrar odaklanabilecek; 'Ay'a ayak basılması sahte miydi?', 'Roswell'e (1947 yılında uçan daire düştüğü iddia edilen ABD kenti) gerçekte ne oldu?' gibi..." diye konuşmuştu.

Hawaii eyaletinin, kendisinin doğum sertifikasının uzun halini yayımladığını hatırlatan Obama, "Umarım böylece bu konudaki tüm şüpheler ortadan kalkar, ancak yine de aramızda hala kafalarında soru işaretleri olanlar olabileceğini düşünerek, bu konuda bu gece yeni bir adım atacağım. İlk kez, kendi resmi doğum videomu göstereceğim. Uyarıyorum, bu videoyu 50 yıldır kimse görmedi" dedikten sonra, ekranda Disney'in ünlü animasyon filmi "Aslan Kral"dan (Lion King) bir kesit gösterilmişti.

Obama, gösterimin ardından da kendi doğum yeriyle ilgili tartışmaları sıkça gündeme getiren ve Cumhuriyetçilere yakın çizgisiyle bilinen FOX TV'nin masasını işaret ederek, "bunun bir şaka olduğu" uyarısında bulunmuştu.

Başkan Obama'nın, Trump'ı alaya alan esprileri bunlarla da sınırlı kalmamıştı.

Obama, Trump'ın ABD Başkanı olması halinde Beyaz Saray'a gerçek değişimi getirebileceğini söyleyerek, böyle bir durumda milyarder iş adamının Beyaz Saray'ı görkemli bir konaktan, bahçesinde jakuzi olan pejmürde bir gazinoya dönüştürebileceği esprisini yapmıştı.

Ancak Trump'ın Başkan seçilmesi ile Beyaz Saray'ın yeni sahibi gerçekten Trump oldu. Milyarder iş adamı, seçim sonuçları ile Obama'ya "Son gülen iyi güler" mesajı verdi.