Gündem

Mega kenti fırtına vurdu! Meteoroloji o bölgeleri de uyardı...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlerdir yaptığı açıklamalarla Marmara bölgesinde şiddetli fırtına olacağı konusunda vatandaşları uyardı. İstanbul sahillerinde fırtına etkisini gösterdi. Meteoroloji ayrıca, Marmara'nın kuzey Ege'de de kuvvetli poyrazın etkili olacağını duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından, İstanbul'da şiddetli rüzgar etkisini sürdürüyor. Cuma günü yapılan ‘Turuncufırtına alarmının ardından kent genelinde etkili olmuştu.

Yer yer şiddetli rüzgar ve fırtına şeklinde etkili oldu. Rüzgar genel olarak kıyı kesimlerinde daha fazla etkili olurken, yer yer yüksek kesimlerde de etkisini gösteriyor. Şiddetli rüzgarın etkisiyle dalgalar oluştu, ağaçlar devrilme aşamasına geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Eskişehir, Sinop, Samsun, Amasya, Çorum ve Kırşehir çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güney ve İç Ege'de yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden, Akdeniz'de güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek, ulaşımda aksamalar ile ağaç ve direk devrilmesi ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 11°C
Çok bulutlu ve öğle saatlerine kadar sağanak yağışlı

ANKARA °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

İZMİR °C, 18°C
Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 19°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

ZONGULDAK °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu

AMASYA °C, 11°C
Parçalı çok bulutlu ve hafif sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 10°C
Parçalı çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı

DİYARBAKIR °C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu