Gündem |

Kaldırımlara satılık ve kiralık araç konulamayacak!

İstanbul'da, yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte satılık ya da kiralık araçların kaldırımları işgali önlenecek. Yol ve kaldırımlarda vatandaşların geçişisine engel olan araçların kaldırılmasına yönelik bazı ilçelerde denetimler şimdiden başladı. İşte detaylar...

Yol ve kaldırım üstüne artık satılık ya da kiralık araç konulmayacak. Yeni düzenleme ile vatandaşın da tepkisini çeken ve yayaların kaldırımı kullanmalarını da zorlaştıran satılık ve kiralık araçların yol ve kaldırım işgali de sona ermiş olacak.

FİRMA SAHİPLERİ DERT YANDI

1 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlayacak olan kararı bazı vatandaşlar kararı yerinde bulurken, oto galeri işleten firma sahipleri ise karardan dert yandı.

Bayrampaşa’da bir oto galeri işleten Mertcan Aydın, “Araba koyma olayı sadece galericiler için geçerli değil. Burada herkes kendi binasının önüne arabasını çekiyor. Şimdi siz geldiniz burada uygulama yapıldı. Yarın yine aynı olacak burası. Ben sonuç olarak gelip uyardıkları için koyamayacağım. Ama mecbur ben burada ekmek yediğim için 1 hafta koymayacağım, 10 gün koymayacağım sonra 11’inci gün mecbur koyacağım ben buradan ekmek yiyorum sonuçta.” dedi.

“KALDIRIMDAKİ TÜM ARAÇLAR ÖNCE ENGELLİLERİ ZORA SOKUYOR”

Yeni çıkan düzenlemeyle özellikle engelli yayaların biraz daha rahatlayacağını söyleyen çevre sakinlerinden Gökmen Dursun ise, kararı desteklediğini söyledi.

Dursun, “Yani bence bu güzel bir düzenleme. Kaldırımları hepimiz yaya olarak kullanmak istiyoruz. Bazı yerlerde büyük sıkıntılar oluyor. Sadece galericiler değil gördüğünüz gibi birçok firma da araçlarını kaldırıma bırakıyor. Bu hem yaya olarak bizim kaldırımları kullanmamızı engelliyor hem engellilerimizin işlerini çok zora sokuyor. Aynı zamanda mesela çocuklu aileler var. Yoldan yürümek zorunda kalıyorlar bebek arabalarıyla. Bu da daha büyük tehlikelere yol açıyor. Bunların bir düzenlemeye gitmesi bence faydalı olacak. Kararın sonuna kadar arkasındayım” şeklinde konuştu.

“BİR GALERİ SAHİBİ OLARAK KARARI SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM”

30 yıldır otomotiv sektöründe olduğunu ifade eden Ahmet Öztürk ise, “Gayet memnun olduk. Geç bile kalındı. Çünkü kaldırımlar doluyor, yollarda insanlar yürüyemiyor, arabalar kaza yapıyor. Vatandaş satılık yazısını asıp gidiyor, sonra peşinden büyük bir araç gelince o yoldan geçemiyor. Sıkıntı yaratıyor. Yani güzel oldu gerçekten destekliyorum bu kararı. Kaldırıma koymasınlar. Bakın ben araçlarımı içeriye aldım. 10 tane sığdı. Burada hallediyorum. Dışarıya araba çekmiyorum yani. Herkes karar ne ise ona uysun. Daha iyi olacaktır bu şekilde diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

(DHA)