Ekonomi |

İstanbul'da yediemin otopark ve araç çekme ücretlerine zam: Araç çekme 175 TL, otopark 23 TL oldu!

Dün gerçekleşen UKOME Toplantısı'nda İstanbul yediemin otopark ve araç çekme ücretlerine zam kararı alındı. Yeni tarifeye göre park yasağı ihlalinde araç çekme ücreti yüzde 35 zamla 130 liradan 175 liraya çıkarıldı. Günlük yediemin otopark ücreti ise otomobiller için 17 TL’den 23 TL’ye yükseltildi.

Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığındaki toplantıda yediemin otopark ücret tarifeleri değiştirildi.

ARAÇ ÇEKME ÜCRETİNE YÜZDE 35 ZAM

Tarifede park yasağı ihlalinde araç çekme ücreti yüzde 35 zamla 130 liradan 175 liraya çıkarıldı.

GÜNLÜK YEDİEMİN OTOPARK ÜCRETİ 23 LİRAYA ÇIKTI

Park yasağı dışında 5 kilometreye kadar özel taşıma ücreti yüzde 36 artışla 140 liradan 190 liraya yükseltildi. Kilometre başına 7 liralık ücret de 9 lira 50 kuruş oldu. Günlük yediemin otopark ücreti, otomobilde 17 liradan 23 liraya, motosiklette 7 liradan 10 liraya, kamyonet-minibüs-arazi taşıtında 17 liradan 25 liraya, kamyon, otobüs, çekici (tır) ve iş makinesinde 30 liradan 40 liraya yükseltildi.

 

BEYLERBEYİ TÜNELİ YAYALAŞTIRILACAK

Toplantıda ayrıca Üsküdar'daki Beylerbeyi Tüneli Yayalaştırma Projesi teklifi gündeme geldi.

Altyapı Projeler Müdürlüğünün yaklaşık 230 metre uzunluğundaki koridorun yayalaştırılmış koridor olarak açılması teklifine Üsküdar Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ve Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğünün olumlu görüş bildirdiği belirtildi.

Kurul gündemine sunulan teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

ADALAR'DAKİ ELEKTRİKLİ ARAÇ İÇİN SABİT MİNİMUM ÜCRET TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Adalar'da faaliyet gösteren elektrikli araçların ücret tarifesinin düzenlenmesi teklifi de toplantıda konuşuldu.

Adalar'daki Adamini araçlarında kısa mesafede sabit minimum en az 15 lira ücret belirlenmesi teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

ADALAR'DA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE İNDİRİM

Adalar'da okuyan öğrenciler ve çalışan öğretmenlerin, Şehir Hatlarında ve Adalar içindeki toplu ulaşımda mevcut kartlarının abonmanlıklarından 1 kredi düşülmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Adakartlılara yönelik tek sefer yerine uygun bir maliyetle aktarma teklifinin de oy birliğiyle kabulüne karar verildi.