Koronavirüs |

İstanbul'da toplu ulaşım normalleşiyor! Dün en yoğun gün oldu

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınına karşı ülkemizde alınan tedbirler sonuç vermeye başladı. Dün uzun zaman sonra ilk kez binin altında vaka sayısı açıklandı. Normalleşme adımlarının atılmaya başlandığı İstanbul'da ise toplu taşıma araçlarını kullananların sayısında artış yaşandı. 8 Nisan'da yüzde 88 düşen toplu taşımayı kullanım oranı, 20 Mayıs'ta artış gösterdi. Dün, toplu ulaşım araçlarında bir milyon 884 bin geçiş yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri toplu ulaşım araçlarının kullanımı ile ilgili verileri açıkladı.

DÜŞÜŞ YÜZDE 88'İ BULMUŞTU

Bilim insanlarının ve yetkililerin salgın hastalıkla ilgili olarak yaptıkları uyarılar üzerine, 11-18 Mart tarihleri arasında toplu ulaşım kullanım oranında ilk etapta yüzde 61,5’lik bir düşüş yaşanmıştı.

Uyarı ve çağrıların devam etmesiyle toplu ulaşım araçlarını kullanım oranında düşüş devam etti ve düşüş 8 Nisan'da düşüş yüzde 88,1'e ulaştı.

TOPLU ULAŞIMDA DÜN EN YOĞUN GÜN OLDU

Ancak daha sonraki tarihlerde toplu ulaşım araçlarını kullanım arttı. Son verilere göre, yüzde 88,1 oranında düşen toplu ulaşım araçlarını kullanım oranı dün yüzde 24,9 oldu.

Koronavirüs öncesinde 7 milyon 553 bin 147 geçişin yapıldığı toplu ulaşım araçlarından, 20 Mayıs'ta bir milyon 884 bin 291 geçiş yapıldı. 8 Nisan'da toplu ulaşım araçlarından geçiş sayısı 895 bin 958’e düşmüştü.

(DHA)

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.