Gündem |

İstanbul'da 'korona' partisi! Uzmanlardan tepki yağdı

İstanbul'da koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart'ta kapatılan bir gece kulübü, ev kiralayarak gizli parti düzenledi. Girişlerin para karşılığında yapıldığı partide koronavirüs salgınını umursamayan gençler, halkın sağlığını da hiçe saydı. İlk olarak SuperHaber'in duyurduğu söz konusu olay hakkında uzmanlar, değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Sedat Kaygusuz, ''Bu şuursuzca yapılmış ölümcül riskler taşıyan bir hatadır.'' ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgınına karşı sık sık evlerden çıkılmaması uyarısı yapılırken İstanbul Büyükçekmece'de ev tutan bir grup parti düzenledi.

İlk olarak SuperHaber'in duyurduğu olay sonrası, İstanbul Valiliği, düzenlenen eğlenceyle ilgili 11 kişinin gözaltına alındığını ve parti düzenlenen evin mühürlendiğini açıkladı.

UZMANLAR O GÖRÜNTÜLERİ DEĞERLENDİRDİ

Sosyal medyada evlerde veya değişik mekânlarda düzenlenmiş partilerin görüntüleri yayılıyor. Enfeksiyon uzmanları yoğun tepki gören bu durumlara karşı sert uyarılar yaparken, bu konudaki kısıtlamalar için daha belirgin bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu da anlaşılıyor.

Koronavirüs ile mücadele sürecinde sosyal temasın sınırlandırılması için birçok sıkı tedbirler alındı. Genelgelerle toplu ulaşımdan sosyal mekânlara kadar çok farklı alanlarda ciddi kısıtlamalar getirildi. Bu kapsamda eğlence yerleri de kapatıldı. Ancak son günlerde sosyal medyaya evlerde veya ‘mekân’ haline getirilmiş villalarda yapılan partilerin görüntüleri düşmeye başladı. Uzmanlar ise bu gibi durumlarda enfeksiyon tehlikesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek bu tür organizasyonlardan kesinlikle uzak durulması uyarısı yaptı.

''BU ŞUURSUZCA YAPILMIL ÖLÜMCÜL BİR HATA''

Hürriyet'ten Musa Kesler'e konuşan Prof. Dr. Sedat Kaygusuz, ''Bu insandan insana geçen bir virüs. O yüzden canla başla ‘Evde kalın’ diyoruz. Ama bu ‘Evde bir araya gelebilirsiniz’ demek değil. Adına ‘parti’ deyin, ‘gün’ deyin, ‘komşu ziyareti’ deyin, ne derseniz deyin değişmez. Dışarıdan, birbirinden farklı ortamlardan gelenlerin birbirine virüs bulaştırma riski çok çok yüksektir. Bu şuursuzca yapılmış ölümcül riskler taşıyan bir hatadır.'' dedi.

''CİDDİ RİSK OLUŞTURUR''

Prof. Dr. Kadriye Yaşar Kart ise, ''Adı ne olursa olsun birkaç kişinin bir araya gelmesi ciddi bir risk oluşturur. Biz aile içinde bile bu riski değerlendirirken farklı gruplardan bireylerin, grupların dışarıdan bir araya gelerek ‘parti’ gibi ortamlarda buluşması çok büyük risk. Sadece kendileri açısından değil içinde yaşadıkları semt ve bütün toplum açısından da bir risk. Bu tür hareketlerin, birlikteliklerin bugünlerde mutlaka terk edilmesi gerekir.'' değerlendirmesinde bulundu.

'KAÇAK MEKAN STATÜSÜNDE'

Güvenlik birimlerinin değerlendirmesine göre villa veya herhangi bir evde eğlence için ücretli düzenlenen bu yerler hukuken ‘kaçak mekân’ statüsünde ve bu yerlerin tespiti veya ihbarı halinde polis doğrudan müdahale edebiliyor.