Yaşam |

İstanbul'da hayvanları etkileyen salgın iddiası: 4 ayda yüzlerce kedi öldü

İstanbul Büyükada'da sadece kedilerin etkilendiği bir hastalık nedeniyle 4 ayda yaklaşık 700 kedi öldü. Gönüllüler, ağır hasta durumdaki kedilere kullanılmayan evlerde bakıyor. Kedilerin bir tür koronavirüs nedeniyle öldüğü öğrenildi.

İstanbul Büyükada'da "kedi korona virüsü" olarak bilinen "Feline Enfeksiyoz Peritonit" (FIP) hastalığı salgını başladığı öne sürüldü. Birçok kedinin de hastalık nedeniyle öldüğü iddia ediliyor.

Büyükada'da hayvanseverler, bulaşıcı ve bilinen bir tedavisi olmayan hastalığa karşı karantina odaları hazırlıyor. Gönüllüler, ağır hasta durumdaki kedilere kullanılmayan evlerde bakıyor.

"HER YERDEN ÖLÜ KEDİLER TOPLAMAYA BAŞLADIK"

Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Neslihan Sipahioğlu, belli dönemlerde sokaklardan ölen kedileri topladıklarını belirterek, "Ben 8 kedimi FIP yüzünden kaybettim. Bahçede 50 kedim var, sorumlu olduğum bölgede 210 kedim vardı, 210 kediden şu an 50'ye düştük. O kadar çaresiziz ki, pahalı ve herkesin ulaşabileceği bir durumda değil ilaç. Her yerden ölü kediler toplamaya başladık" diye konuştu.

"4 AYDA YAKLAŞIK 700 KEDİ ÖLDÜ"

Büyükada'da 2013 yılından beri ölen kedilerin istatistiğini tuttuğunu belirten Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Metin Türkmenoğlu ise şöyle konuştu:

"2013 yılından beri Büyükada'da ölen kedilerin istatistiğini tutuyorum. Senelik kedi ölümü 450-500 civarındaydı. Bu sene ocak ayının ilk haftasından itibaren mayıs ayına kadar yaklaşık 700 kedi öldü.