Popüler Haberler

İstanbul'da deprem olacak mı? Uzmanlar açıkladı mı?

İstanbul'da deprem olacak mı? Ülkemizde yaşanan üst üste depremler sonrasında büyük İstanbul depreminin korkusu yaşanmaya başlıyor. Milyonlarca İstanbullu uzmanların deprem hakkında yaptığı açıklamaları takip ediyor. İstanbul depremi ne zaman? sorusunun cevabı araştırılan konular arasında girmeye devam ediyor. İşte İstanbul'da deprem olacak mı? Uzmanlar açıkladı mı? Merak edilen detaylar haberimizde...

İstanbul'da deprem olacak mı? Milyonlarca İstanbullu uzmanların deprem hakkında yaptığı açıklamaları takip ediyor. Ülkemizde yaşanan üst üste depremler sonrasında büyük İstanbul depreminin korkusu yaşanmaya başlıyor. İstanbul depremi ne zaman? sorusunun cevabı araştırılan konular arasında girmeye devam ediyor. İşte İstanbul'da deprem olacak mı? Uzmanlar açıkladı mı? Merak edilen detaylar haberimizde...

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Şükrü Ersoy, beklenen İstanbul depremi ile ilgili Semiha Şahin’in sorularını yanıtladı. Ersoy’un açıklamaları şöyle; Sanıyorum son 2 bin yıl içerisinde 25 tane büyük tsunami var. En son 1894’te ve 1509’da hatta İzmit Körfezi’nde 1999’da bile bir tsunaminin oluşumunu gördük.

KAPALI DENİZLERDE TSUNAMİ OLUR MU?

“Şu speküle ediliyor, ‘kapalı denizlerde tsunami olmaz, sadece pasifikte olur” bu yanlış bir bilgi. Her türlü su kütlesinde bu tür tsunami olabilir ama bu depremin direkt tetiklemesiyle değil de depremin tetiklediği denizaltı heyelanlarıyla olabilir. Zaten tsunaminin tek nedeni depremler değildir.

 “MARMARA İÇİN 50’YE YAKIN TSUNAMİ SENARYOSU VAR”

Marmara için tasarlanmış olan 50’ye yakın tsunami senaryosu olduğunu belirten Ersoy dalgaların hızlarının okyanustaki kadar hızlı olmayacağını dile getirdi. Ersoy’un açıklamalarının devamı şöyle; Okyanustaki hızlar saatte 900 km’ye varabilir. Yani bir jet uçağının hızıyla hareket edebilir. Marmara’da bu kadar değil, ama normal bir dalga gibi kıyıya kadar gelip geri çekilmez. Peş peşe gelen 7 dalga ile birlikte karanın içerisine girebilir. Yüz metre bir kara içerisine girmesi zarar vermesi için yeterli.

İSTANBUL DEPREMİ KAÇ ŞİDDETİNDE OLACAK?

“Marmara’da deprem 6,5 şiddetini geçmez gibi senaryolar var bu çok tehlikeli bir şey. Çünkü tehlikeyi gereğinden fazla küçülttüğünüz zaman hazırlıklarını ona göre olmaz. Yakın zamanlardaki İTÜ raporunda bir deprem olursa bu en az 7.2 şiddetinde olur ibaresi var. Bu bile orta derecede bir senaryo. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında bölgede peş peşe şiddetli depremlerin olduğu görülüyor. Marmara Denizi’nin böyle bir kapasitesi de var. Marmara’daki bir deprem tehlikesini konuşurken 7’nin altında konuşmak çok mantıklı değil.”