Yaşam |

İstanbul'da dehşete düşüren olay: Hayvanlar peş peşe ölüyor!

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj kabusu devam ederken fabrikalardan kimyasal atık bırakılmaya devam ediliyor. Son olarak Arnavutköy'de bulunan Şamlar Gölü'ne akan bir dere, kimyasal atıkları sonucu renk değiştirdi. Dereye farklı renkte atıklar karıştığını belirten çevre sakini, "Koyunların yanı sıra bir de köpeğimiz öldü. Biz dereden akan sudan içtiklerinden şüpheleniyoruz" dedi.

İstanbul'da pek çok dere, fabrikalardan bırakılan kimyasal atıklar sonucu ölüyor. 

İÇME SUYUNA KARIŞABİLME TEHLİKESİ

Derelere bırakılan kimyasal içeren atık sular, derelerin hem rengini değiştiriyor hem de İstanbul'un içme suyunu karşılayan bazı göllere dökülerek daha büyük tehlikelere davetiye çıkarıyor.

15 GÜNDÜR BU ŞEKİLDE

Arnavutköy Mustafa Kemal Paşa Mahallesi'nden geçen dere de bunlardan biri. Şamlar Gölü'ne dökülen dere kimyasal atıklar nedeniyle renk değiştirdi. Çevre sakinlerinden Yunus Gürdamur, derenin 15 gündür bu şekilde olduğunu söyledi.

"İBB'Yİ DEFALARCA ARADIM AMA GELEN OLMADI"

Dereye bağlanan kanaldan15 gündür hem lağım hem de farklı renklerde boyanın aktığını söyleyen Gürdamur, "Bu dere ile ilgili olarak büyükşehir belediyesini defalarca aradım ama ne gelen oldu ne giden" dedi. Küçükbaş hayvanlarından ikisinin öldüğünü söyleyen Emirhan Akkaya ise, "Koyunların yanı sıra bir de köpeğimiz öldü. Biz dereden akan sudan içtiklerinden şüpheleniyoruz" diye konuştu.

DERENİN ÇEVRESİ DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan dere ve çevresi drone ile görüntülendi. Yerleşim yerinin hemen yakınından geçen derenin etrafında çok sayda bahçe ve bostan olduğu görüldü.

Sitene Ekle