Gündem |

İstanbul'da 135 işçi zehirlendi

İstanbul’da bir inşaat firmasında çalışan yaklaşık 135 işçi yemekten dolayı zehirlendi. İşçiler farklı ilçelerdeki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı. İstanbul Valiliği olaya ilişkin adli işlemin başlatıldığını belirtirken, tedavisi süren işçilerin hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

İstanbul’da bir inşaat firmasının çeşitli şantiyelerinde çalışan işçiler iddiaya göre yemek molasında yedikleri yemekten dolayı zehirlendi. Zehirlenen 135 işçi tedavi edilmek üzere akşam saatlerinde farklı ilçelerdeki hastanelere sevk edildi. 

Polis olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlattı. 

İstanbul Valiliği Maltepe ve Beykoz'da birden fazla inşaat şantiyesinde yaşanan zehirlenmeler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. 

Valiliğin açıklamasında 135 kişinin gıda şüphesi ile hastanelere sevk edildiğini belirtti. 

Hastalar arasında hayati tehlikesi olan işçinin bulunmadığı belirtilen Valilik açıklamasında olaya ilişkin adli işlem başlatıldığı vurgulandı. 

Valiliğin açıklaması şöyle: 

"112 Acil Çağrı Merkezinden alınan bilgiye göre; Maltepe ve Beykoz ilçemizdeki birden fazla inşaat şantiyesinde çalışan işçiler, gıda zehirlenmesi şikayeti ile ihbarda bulunmuştur. Şuana kadar toplam 135 kişi gıda zehirlenmesi şüphesi ile çeşitli hastanelere sevk edilmiştir. Hastanede tedavileri gerçekleştirilen hastalar arasında hayati tehlikesi olan yoktur.

Olayla ilgili soruşturma başlatılmış ve alınan ilk bilgiye göre farklı şantiyelerdeki gıda zehirlenmelerinin aynı yemek firmasından alınan yemekten kaynaklandığı tespit edilmiştir.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından ilgili firmanın tüm üretim tesislerinde faaliyetleri durdurulmuştur. Maltepe ve Beykoz İlçe Müdürlüklerimizce söz konusu yemek numuneleri alınarak İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğüne intikal ettirilmiştir. İnceleme devam etmektedir.

Olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, söz konusu inşaat şantiyelerine yemek tedarik eden firma yetkilileri hakkında adli işlem başlatılmıştır.

Sağlık durumları olumsuz etkilenen işçilerimize, ailelerine ve şantiye sahiplerine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."