Popüler |

İstanbul özel öğrenci yurtları ne kadar? İstanbul özel öğrenci yurt fiyatları

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla öğrenciler ve ailelerini telaş sardı. Farklı illerde okuyacak öğrenciler, özel yurtlar konusunda araştırmalar yapmaya başladı. Yurt yerleri ve fiyatları hakkında araştırma yapılan illerden biri de İstanbul. İşte, İstanbul özel yurtları! İstanbul özel yurt fiyatları ne kadar? Tüm detaylarıyla haberimizde...

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, yaşadığı şehir dışından bir üniversitede okuyacak olan öğrenciler ve aileleri özel yurtlar konusunda araştırmalar yapmaya başladı. Öğrenci ve ailelerin araştırma yaptığı bölgelerden biri de İstanbul. İşte, İstanbul özel yurtları! İstanbul özel yurt fiyatları ne kadar? Tüm detaylarıyla haberimizde...

İSTANBUL ÖZEL ÖĞRENCİ YURTLARI

Öğrenci ve velileri zorlu bir süreç daha bekliyor. Kimi öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) yaptığı başvuru sonucunda devlet yurduna kabul edilirken, açıkta kalan öğrenciler ise barınma sorununu çözmek için adeta savaş veriyor. Öğrenci kapma yarışındaki özel yurtlarda ücretler aylık 330 liradan başlayıp 1.250 liraya kadar çıkarken, vakıf üniversitelerinde ise 9 aylık yurt ücretleri 3 bin 900 lira ile 12 bin lira arasında değişiyor.

Özellikle ailesinden uzak 2, 4 veya 6 yıl hiç tanımadığı bir şehirde yaşayacak olan öğrenciler konaklayacakları yerleri araştırmaya başladı. İstanbul özel yurt anlamında oldukça kapsamlı bir şehir. Tabi devlet yurtlarında yer bulamamış öğrencilerin diğer bir seçeneği de bu yurtlar oluyor. 

Dolayısıyla bu şehirde bir üniversite kazanmış olan öğrencilerinde seçenekleri bir hayli fazla. Ancak İstanbul yurt konusunda her ne kadar seçenek dolu bir şehir gibi görünse de aslında araştırmak da fayda bulunuyor. Çünkü bu büyük şehirde ulaşım bir hayli sıkıntılı. Bu nedenle öğrenciler genellikle öğrenim görecekleri üniversitenin yakınlarında bir yurt arayışına giriyor. Eyurtlar.com sitesi İstanbul öğrenci apart ve yurtları konusunda gençlere yol göstermeye başladı. Bu site sayesinde gençler kalacakları konuma göre kendilerine en uygun yurdu tercih edebilecekler.

MİLYONLARCA ÖĞRENCİ İSTANBUL' A AKIN EDECEK

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’daki üniversiteleri kazanan milyonlarca genç İstanbul’a akın edecek. Elbette bu kapsamda en büyük sorunlardan bir tanesi konaklayacak yer. İstanbul kız yurtları erkek yurtlarına göre daha fazla olan bir şehir. Özellikle Fatih, Beylikdüzü, Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane ve Kartal öğrenci yurdunun en fazla olduğu semtlerden. İstanbul erkek yurtları konusunda da bir hayli fazla seçenek sunuyor. Öğrenciler eyurtlar.com sitesi üzerinden, yurtlarında bulunmasını istedikleri özellikleri filtre yöntemi ile seçebiliyor. Filtreledikleri özelliklere göre onlarca yurt öğrencilerin önüne çıkıyor. 4 bin TL’ye kadar öğrenci yurdu bulmak mümkün. Elbette bunlar son derece kapsamlı ve bir otelden farksız yurtlar. Daha mütevazı bir yurt anlayışı bekleyen öğrenciler için ise İstanbul yurt konusunda bir hayli bonkör.

FİYAT ARALIĞINA GÖRE YURT

İstanbul’da bir yurt seçmek oldukça zor olabilir. Ancak eyurtlar.com sitesi sayesinde yüzlerce seçenek içerisinden doğru olanı bulmak basit. Sitedeki en önemli özelliklerden bir tanesi de fiyat aralığına göre yurt seçeneklerini gösteriyor olması. Örneğin İstanbul özel yurt fiyat aralıkları 500 TL ile 2000 TL ve üzeri olarak değişiyor. Öğrenciler kendi bütçeleri ile bu aralıklardaki İstanbul öğrenci apart ve yurt seçeneklerini görebiliyor. İstanbul erkek yurtları otopark alternatifine kadar donanımlı noktalardan da oluşabiliyor.

Ancak kendine özel bir aracı olmayan öğrenciler yine filtre seçeneklerinden okullarına yakın yurtları tercih ediyor. İstanbul kız yurtları için ise en sık aratılan seçenek oda özelliklerinden oluşuyor. Örneğin bu site üzerinden odanızda olmasını istediğiniz ütü, çamaşır makinesi, dolap, mutfak gibi ayrıntıları filtreleyebiliyorsunuz. Hatta fitness, yüzme havuzu, sauna hatta hamam gibi alternatifleri olan yurtlara da yine bu site üzerinden ulaşabilirsiniz.

7 GÜN 24 SAAT HİZMET ÖNEMLİ 

Öğrenciler site üzerinden araştırma yaparlarken en çok 7 gün 24 sata olan hizmetleri tarıyorlar. Ailesinden uzakta yaşayan üniversite öğrencileri için sıcak su, güvenlik ve internet son derece önemli olabiliyor. Dolayısıyla öğrenciler bu hizmetlerin 7 gün 24 saat esasına göre verilmesini tercih ediyor. Bunun yanında İstanbul erkek yurtları temizlik ve ütü hizmetlerinin yurda dâhil olmasını da talep edebiliyor. eyurtlar.com sitesi üzerinden öğrenciler hem bu hizmetleri tarayabiliyor, hem odada kalacağı kişi sayısını seçebiliyor, hem okula olan uzaklığına göre yurt eleyebiliyor. Site üzerinden yurtların iletişim adreslerine ulaşmak da mümkün. Yalnızca kız, yalnızca erkek ya da karma olarak hizmet veren yurtlar arasından en doğru tercihi yapmak için artık günlerce araştırma yapmanıza gerek kalmıyor. Çünkü bu site sizlere, talepleriniz doğrultusunda en doğru tercihleri önünüze seriyor.

İSTANBUL YURT FİYATLARI

Kıztaşı Sabiha Hanım Kız Öğrenci Yurdu: 1000-2500 TL

Hanımağa Özel Kız Öğrenci Yurdu: 750-2000 TL

Leydi İstanbul Özel Kız Öğrenci Yurdu: 800-1800 TL

Academia Residence Öğrenci Yurdu: 1100-3500 TL

Özkaya Lüks Apart Pansiyon: 700-1600 TL İstanbul Şirinevler Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik odalardan 5 kişilik odalara kadar birçok seçenek mevcut. Oda fiyatları aylık 500 lira ile 1.000 lira arasında değişiyor.

İstanbul Çırağan Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik odalarda aylık barınma ücretleri 1.250 lira iken, 5 kişilik odalarda bu rakam 800 liraya düşüyor.

İstanbul Nazar Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik odalar 1.100 lira, 5 kişilik odalar ise 600 lira. Fiyata çay kahve ikramı, kahvaltı, spor salonu hizmetleri de dahil.

İstanbul Kadıköy Moda Kız Öğrenci Yurdu: 1, 2 ve 4 kişilik odalarla hizmet veriyor. Fiyatlar tek kişilik oda için aylık 950 lira, 4 kişilik oda için ise 525 lira.

İstanbul Bakırköy Kız Öğrenci Yurdu: Tek kişilik oda fiyatları 750 lira iken, 4 kişilik odalarda fiyatları 450 liraya düşüyor.

İstanbul Vatan Erkek Öğrenci Yurdu: 1, 2 ve 4 kişilik odalarla hizmet veren yurtta fiyatlar aylık 500 ile 1.000 lira arasında değişiyor. Yurtta şehit ve gazi çocuklarına yüzde 5 indirim uygulanıyor.

İstanbul Taksim Erkek Öğrenci Yurdu: Oda seçenekleri 2 kişilik ile 6 kişilik arasında değişirken, fiyatlar da aylık 375 liradan başlayıp, 675 liraya kadar çıkıyor.