Ekonomi |

İstanbul Havalimanı'na yeni ortaklar!

SUPERHABER KULİS / Yeni İstanbul Havalimanı 29 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Havalimanında geliştirme çalışmaları devam ederken, SuperHaber çok özel kulis bilgilere ulaştı...

Dünya sivil havacılığının başyapıtlarından biri olarak inşa edilen İstanbul Havalimanı şüphesiz Türk havacılığının da seyrini değiştirecek.

Kısa süre sonra iki yüz milyon yolcu kapasitesine ulaşacak, 6 bağımsız pist, 500 uçak kapasitesi ile günde 2 bin uçağın iniş-kalkış yapabileceği yeni havalimanı, dev bir konsorsiyum tarafından inşa edildi.

Türkiye'nin önemli firmalarını da içine alan konsorsiyumun öncülüğündeki inşaatta 20 binden fazla kişi çalıştı.

 

YENİ ORTAKLAR GELİYOR

İstanbul'daki ekonomi kulislerinde bu günlerde; havalimanının kısa ve orta vadede Türk Hava Yolları ve TAV Havalimanları Holding gibi, yine Türk havacılığında marka olmuş dev şirketleri ortak olarak bünyesine dahil edebileceği konuşuluyor.

Türk Hava Yollarının sektördeki liderliği ve markası tartışılmaz... Bununla birlikte TAV'ın da sadece Türkiye'de değil, dünya çapında havaalanı işletmesi anlamında birçok başarıya imza attığı biliniyor.

Son imzalar ne zaman atılır bilinmez ama bu iki şirket ile ilgili sisteme dahil olacakları yönündenki iddialar bile sivil havacılık sektörünü şimdiden hareketlendirmiş durumda.