İstanbul Boğazı'nda facianın eşiğinden dönüldü! Korku dolu anlar kamerada...

Beşiktaş’ta içinde turistlerin bulunduğu yatın önünde geçen yolcu teknesi az kalsın faciaya neden oluyordu. Yat kaptanının son anda yaptığı manevra olası bir kazayı önlerken o anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay geçen Pazar günü saat 17:00 sıralarında yaşandı.

Arnavutköy, Akıntıburnu açıklarında seyreden yatın önüne aniden çıkan yolcu teknesi az kalsın faciaya neden oluyordu. Yatın ön bölümünden boğazdaki teknelere el sallayan aile bir anda tehliye ile burun buruna geldi. Yat kaptanı son anda yaptığı manevrayla olası bir faciayı engelledi. Yaşanan olay yatın güvenlik kamerasına yansıdı.

İstanbul Boğazı'nda facianın eşiğinden dönüldü! Korku dolu anlar kamerada...

"ÇOK BÜYÜK BİR FACİA ATLATTIK"

Olayı anlatan Yat sahibi Şevki Dönmez ,"Çok büyük bir facia atlattık, çok büyük. İstanbul Boğazı Arnavutköy mevkii Akıntıburnu'nda yaşandı olay. Bildiğiniz iki tekne arasına drift atma suretiyle dalış yapıyor, bodoslama giriş yapıyor. O güce sahip bir çelik saç teknenin pervane ve dümen gücüyle bize dokundurması bile bu teknenin en zayıf noktasından bizi ikiye bölmesi anlamına gelir. Dilim söylemeye bile varmıyor, turist müşterilerimiz var, aile var İstanbul Boğazı'nın tadını çıkartıyorlar. Onlardan biri veya birkaçının denize düşmesi demek çok büyük bir olay, can kaybıyla sonuçlanabilirdi" dedi.

İstanbul Boğazı'nda facianın eşiğinden dönüldü! Korku dolu anlar kamerada... - Resim : 2

"BURASI OTOBAN DEĞİL"

Dönmez, "Burası otoban değil, burada herkes kıyı seyri yapıyor ve düşük hızlarla yapıyor. Burası deniz, denizin şakası olmaz. Düşük hızlarla seyir yapan teknelerin arasına drift atarak başkasının can ve mal güvenliğini tehlikeye atarak seyir yapmak nedir. Yetkililerden isteğimiz, kurumlar içinde görevlilerini iyi yapan kaptanlarımız da var, ancak bunlar azınlıkta. Baktığımız zaman çoğunluğu çatışmayı önleme tüzüğünden tutun da seyir kurallarına kadar hiçbir kuralı uygulamıyorlar. Boğazda önceden seyir kuralları eğitimleri veriliyordu. O eğitimler de kalktı. 19-20 yaşındaki çocuk eline yeterlilik belgesini alıp boğazda 45 metrelik tekneleri seyir ve idare ediyor" şeklinde konuştu.

İstanbul Boğazı'nda facianın eşiğinden dönüldü! Korku dolu anlar kamerada... - Resim : 3

İstanbul Boğazı'nda facianın eşiğinden dönüldü! Korku dolu anlar kamerada... ile ilgili etiketler istanbul İstanbul Boğazı kaptan manevra boğaz tekne yat