Dünya

İsraillilerin 'Bayrak Yürüyüşü'nde son durum: 17 Filistinli yaralı!

Bir süredir hem İsrail içinde hem de dışında tepkiyle karşılanan ama bir türlü iptal edilmeyen kışkırtıcı yürüyüş devam ediyor. Aşırı kırılgan bir ateşkes ortamında, daha 4 hafta önce çatışmaların yaşandığı sokaklarda henüz 48inci saatini dolduran yeni İsrail hükümeti için de büyük bir test olan bu provokasyonda daha şimdiden 17 Filistinli yaralandı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Çoğunluğu koltuğunu 49 saat önce kaybeden Netanyahu sempatizanlarından oluşan tehlikeli ve aşırı sağcı kalabalık, kışkırtıcı güzergah üzerinde Doğu Kudüs'ün işgalini kutladıkları yürüyüşlerine devam ediyor. 

HANEVİİM CADDESİ ÜZERİNDEN ŞAM KAPISINA ULAŞTILAR

Aşırı sağcı Yahudileri ellerindeki İsrail bayraklarıyla, Batı Kudüs’te başlayarak Enbiya (HaNeviim) caddesinden Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı'na ulaştı.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN CADDESİNDE NEFRET SLOGANLARI ATTILAR

Şam Kapısı çevresindeki Kanuni Sultan Süleyman caddesinde İsrail polisi koruması altında tur atan Yahudiler, "Araplara ölüm" sloganlarıyla Şam Kapısı önündeki alana indi.

GAZETECİ VE FİLİSTİNLİLERE SALDIRIYORLAR

Şam Kapısı'nda gazetecilere küfür eden ve sataşan Yahudiler, alanda bulunan Filistinli bir kadın ve gence saldırdı. İsrail polisi, karşılık vermeye çalışan Filistinli genci yaka paça gözaltına aldı.

Provokatif hareketler yapan fanatik Yahudilerin Şam Kapısı’ndaki "Bayrak Yürüyüşü" eylemleri İsrail yanlısı sloganlar eşliğinde devam ediyor.

AŞIRI SAĞCI MİLLETVEKİLİ DE YÜRÜYÜŞÇÜLERİN İÇİNDE

Aşırı sağcı milletvekili İtamar Ben-Gvir de İsrail polisi eşliğinde alanda yer alırken, İsrail polis helikopteri de kutsal şehir üstünde tur atıyor.

İSRAİL POLİSİ İSE FİLİSTİNLİLERE MÜDAHALE EDİYOR

Öte yandan Şam Kapısı çevresi başta olmak üzere Selahaddin caddesi boyunca da İsrail polisinin Filistinlilere müdahalesi devam ediyor.

17 FİLİSTİNLİ YARALANDI, 6 FİLİSTİNLİ GÖZALTINDA

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada İsrail polisinin şu ana kadar Filistinlilere müdahalesinde 17 Filistinli yaralandı.

Ayrıca, İsrail polisi şu ana kadar en az 6 Filistinliyi gözaltına aldı.

FİLİSTİNLİLER TOPLANARAK TEPKİ GÖSTERDİ

Batı Şeria'nın Beytüllahim, Ramallah ve El Halil kentlerinde toplanan Filistinliler, aşırı sağcı Yahudilerin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı’nda İsrail polisi korumasındaki "Bayrak Yürüyüşü"ne tepki gösterdi.

Beytüllahim kentinde Babu Zukak bölgesinde toplanan Filistinli grup, El-Kuds el-Halil Caddesinde yürüyüş yaparak provokatif bayrak yürüyüşünü kınadı.

El Halil kentindeki El-Arub Mülteci Kampı girişinde çıkan olaylarda da çok sayıda Filistinli, İsrail askerlerinin kullandığı göz yaşartıcı gazdan etkilendi.

İSRAİL POLİSİ PLASTİK MERMİ KULLANDI

İsrail güçleri, Filistinlileri dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombası kullanırken, Filistinli gençler, İsrail güçlerinin müdahalesine taş atarak ve lastik yakarak karşılık verdi.

Çıkan olaylarda şu ana kadar herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın olmadığı öğrenildi.

MÜLTECİ KAMPI GİRİŞİ KAPATILDI

Filistin resmi haber ajansı WAFA da yer alan habere göre, İsrail güçleri, Kudüs'te Bayrak Yürüyüşü eylemleri yapılırken, El-Arub Mülteci Kampı girişini, çıkması muhtemel olaylara karşı dikenli tellerle kapattı. İsrail askerleri ayrıca çevredeki evlerin avlularına ve pencerelerine doğru ses ve göz yaşartıcı bombaları attı.

 

Kaynak: AA

Sitene Ekle