Dünya |

İsrailli Bakan ihaleyi böyle savundu: Siyonist vizyon için gerekli!

İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek amacıyla 1355 yeni konutun yapılacağını belirterek ihale açılacağını duyurdu. Filistin Dışişleri ihale açılmasını kınadı. İsrailli Bakan, 'Siyonist vizyon için gerekli' diyerek kendini savundu...

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimlerine 1355 yeni konutun inşa edilmesi için ihale açılacağını açıkladı.

İSRAİLLİ BAKAN: SİYONİST VİZYON İÇİN GEREKLİ

İsrail İskan Bakanı Zeev Elki, Walla News sitesinde yer alan açıklamasında, "Yahuda ve Samiriye'deki Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesi Siyonist vizyon açısından gerekli ve önemlidir." ifadelerini kullandı.

Yahuda ve Samiriye yerleşim birimlerinde uzun bir süredir inşaatın durduğunu belirten Elki, yeni konutların yapılması için ihale açılacağını kaydetti.

FİLİSTİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇILAN İHALEYİ KINADI

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in ihale açma kararını kınadı.

Açıklamada, "İsrail, Filistin topraklarında sömürgeci yerleşim birimleri inşa etmekte ve işgal projelerini uygulamakta açıkça ısrar ediyor, uluslararası toplumun ve ABD'nin bu konudaki tavrını göz ardı ediyor." ifadelerini kullanıldı.

ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI YAHUDİ YERLEŞİM BİRİMLERİ

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

Bu yerlerde ikamet eden 660 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.