Dünya

İsrail'in dükkanını yıktığı Filistinli kitapçıya 200.000 dolar bağış toplandı

Gazze Şeridi'nde kitapçılık yapan Samir Mansour isimli Filistinli'nin kitapçı dükkanı, Gazze'nin en büyük kitapçısı. Kitapçı dükkanı, İsrail ordusunun 10 mayıs - 21 Mayıs arasında gerçekleştirdiği hava saldırılarında yıkılmıştı. Filistinli kitapçıya dünya genelinden bağış yağdı ve 200.000 dolar toplandı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

 

DHA'nın haberine göre, Gazze’de İsrail güçlerinin hava saldırısı sonucu tamamen yıkılan iki katlı ‘Samir Kitapçısı’nın sahibi olan Filistinli adam için kısa sürede yaklaşık 200 bin dolar bağış toplandı.

GAZZE'NİN EN BÜYÜK KİTAPÇISI

Bağış kampanyası, internet üzerinden bağış toplanan bir platformda insan hakları avukatları Mahvish Rukhsana ve Clive Stafford Smith tarafından başlatıldı. ABD’li avukatlar, Mayıs ayında başlattıkları kampanya için hazırladıkları bilgi metninde 'Gazze'nin en büyük, en sevilen kitapçısı ve kütüphanesi Salı günü hava saldırılarıyla yıkıldı. İki katlı Samir Mansour kitapçısı 21 yıl önce inşa edilmiş, yerel Gazze topluluğu ve Filistinli okul çocukları için bir toplum merkezi ve kitapçı olarak hizmet vermiştir' sözlerine yer verdi. 

4300 KİŞİ BAĞIŞ YAPTI

Bağış kampanyası kısa sürede ilgi gördü ve Samir Mansour’un dükkanını tekrar inşa etmesi için yaklaşık 200 bin dolar bağış toplandı. Kampanyaya şimdiye kadar yaklaşık 4 bin 300 kişinin katıldığı ve kampanyanın 250 bin dolar limitinde sona ermesi bekleniyor.

 

Günün Videosu
Türkiye'de 4 gündür farklı noktalarda etkili olan orman yangınlarına ekip göndererek destek olan Azerbaycan'da tüyleri diken diken eden bir olay daha yaşandı. Yangınlarla ilgili haberi ekran başındakilere aktaran Azeri spiker, "Ruhumuzun ne kadar yandığını hissediyorum. İnsanları insanlarımız, dağları dağlarımız, ağaçları ağaçlarımız, denizleri denizlerimizdir. Ve yine diyorum, Türkiye bizim evimizdir" ifadelerini kullandı. Azeri spikerin bu anlamlı sözleri sosyal medyada gündem oldu.