Dünya |

İsrail'den 14 yaşındaki Filistinli çocuğa 12 yıl hapis

İsrail mahkemesi, Ahmed Manasıra isimli 14 yaşındaki Filistinli çocuğu 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Filistinli çocuğun avukatlığını üstlenen Tarık Bergus, İsrail Merkez Mahkemesinin "öldürmeye teşebbüs" suçlamasıyla yargılanan Manasıra hakkında 12 yıl hapis cezası verdiğini belirtti. Henüz 14 yaşındaki çocuğun Doğu Kudüs'ün Beyt Hanina mahallesinden olduğunu kaydeden Bergus, ekim ayında gözaltına alınmasından bu yana ıslahevinde tutulan Manasıra'nın kararın çıkmasıyla birlikte hapishaneye nakledildiğini söyledi.

Kararı "insan ve çocuk hakları açısından suç" olarak nitelendiren avukat Bergus, "Bu durum, devletin hukuk değil çete devleti olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Amca çocukları Ahmed ve Hasan Manasıra'ya 12 Ekim'de "bıçaklı eylem" gerçekleştirdikleri iddiasıyla İsrail güçleri tarafından ateş açılmıştı. Hasan Manasıra (15) olay yerinde hayatını kaybederken, Ahmed Manasıra'ya bir Yahudi yerleşimci aracıyla çarpmış ardından da şiddete maruz kalmıştı. Olaydan kısa bir süre sonra Ahmed'in yaralı halde yerde yatarken Yahudi yerleşimciler tarafından küfürlere maruz kaldığı video yayımlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.