Dünya

İsrail polisi, 11 yaşında bir çocuğu okuldan çıkarken gözaltına aldı!

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Ra’s el-Amud bölgesinde okuldan çıkan 11 yaşındaki Filistinli bir çocuğu gözaltına aldı. Çocuğun yanında bir refakatçisi, annesi veya babası bulunmuyor.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberinde, adı belirtilmeyen 11 yaşındaki bir  Filistinli çocuğun, okuldan çıkarken İsrail polisine taş attığı gerekçesiyle gözaltına alındığı aktarıldı.

REFAKATÇİSİ YOK, ANNESİZ, BABASIZ...

Öte yandan İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now’un (Barış Şimdi) sosyal medya hesabından yapılan fotoğraflı paylaşımda, iki kardeşiyle beraber oturan 11 yaşındaki çocuğun bir süre sonra gözaltına alındığı ifade edildi.

Paylaşımda, "Fotoğrafın ortasında oturan çocuk Kudüs’ün Batın El-Hava (Silvan) Mahallesi'nde yaşıyor. O ve tüm ailesi Yahudi yerleşimciler lehine evlerinden çıkarılmakla tehdit ediliyor." ifadelerine yer verildi.

Çocuğun annesi ile babasının da gün içinde gözaltına alındığı belirtilen paylaşımda, "11 yaşında bir çocuk, kendisine refakat edecek kimsesi yok, annesiz, babasız. İşte işgal böyle de görülüyor." değerlendirmesi yapıldı.

OKULDAN ÇIKAN 11 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU GÖZALTINA ALDILAR

Filistin basınında yer alan haberlerde, söz konusu çocuğun adının Eyhem el-Hedre olduğu ve Doğu Kudüs’teki Ra’s el-Amud Mahallesi'ndeki okulundan çıkarken gözaltına alındığı belirtildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs'te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.