Gündem

İspanya'dan duygulandıran destek paylaşımı! Sosyal medyada gündem oldu!

Türkiye'de günlerdir devam eden orman yangınlarıyla mücadeleye destek olmak için İspanya'dan iki adet itfaiye uçağı geldi. 27 kişiden oluşan ekip, Marmaris, Milas, Köyceğiz ilçelerindeki yangınlara müdahalede bulundu. Twitter hesabından Türkiye ile birlikte mücadelede bulunduğunu belirten 43 Grupo'nun Shakespeare'in sözlerini alıntılayarak yaptığı paylaşım büyük beğeni topladı.

Türkiye bir haftadır peş peşe farklı bölgelerde çıkan orman yangınlarıyla mücadeleye hız kesmeden devam ediyor.  Muğla'da orman yangınlarının kontrol altına alınması amacıyla süren havadan etkin müdahaleye İspanya'nın 2 uçağı ve 27 pilotu ile da destek veriyor.

TWITTER'DAKİ PAYLAŞIMA BEĞENİ YAĞDI

İspanyol Hava Kuvvetleri yangın ile mücadele edilen anlara ait görüntüleri resmi Twitter hesabından paylaştı.

Söz konusu paylaşımda ekibin yangın bölgesine dört kalkış, 14 saat uçuş ve 51 defa su atışı gerçekleştirdiği bilgisine yer verildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, 43 Grupo ekibinin özellikle sosyal medya paylaşımları Türkiye'de büyük bir sempati topladı.

SHAKESPEARE'İN SÖZÜYLE ALINTI YAPILDI

Türkiye'ye gelecekleri belli olduktan sonra yardım etmek için heyecanlı olduklarına dair paylaşımlarda bulunan 43 Grupo'nun özellikle William Shakespeare'in, "Bu dünyaya kardeş olarak geldik, el ele yürüyelim, birimiz diğerinin önünde değil" sözüyle alıntı yaptığı tweeti büyük beğeni aldı.

43 Grupo'da yangınlarla mücadele eden Canadair ve Bombardier tipi 17 uçak ve 150 personel bulunuyor.

İspanya Savunma Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı'nın yaptığı anlaşma çerçevesinde 1971 yılında kurulan birimin birincil görevi orman yangınlarını söndürmek; ikinci görevi ise arama-kurtarma çalışmalarında yer almak.

YAZIN GÖREV KIŞIN EĞİTİM

İspanya Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre yangınla mücadele, alçaktan uçmayı gerektirdiği, duman yüzünden görüş azaldığı ve rüzgarla alevler körüklenebildiği için riskli bir görev; bu yüzden en çok yaz aylarında görevde bulunsalar da 43 Grupo pilotları yıl boyunca antrenman yapıyor.

Başka ülkelerle de işbirliği yapan birim son yıllarda Fransa, Fas, Portekiz, İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan'da ya göreve ya da eğitime gitti. İspanya'da her otonom yönetimin de ayrıca yangınla mücadele eden bir birimi var. 43 Grupo ise yılın 365 günü bu birimlere destek vermeye hazır.

43 Grupo'nun başında bulunan Yarbay Carlos Traverso, National Geographic'in İspanya edisyonuna geçen yıl verdiği röportajda bir orman yangını sırasında çok fazla etmenin aynı anda rol oynadığını, bu yüzden hazırlık ve eğitim aşamalarının çok önemli olduğunu anlatmıştı.

 

"HER TÜRLÜ SENARYOYA UYUM SAĞLAMA KAPASİTEMİZ VAR"

Yaz sıcağında ve yangınların da etkisiyle klima devreye girene kadar kabin içi sıcaklığın kalkışta 50 dereceye varabildiğini vurgulayan Traverso, "Her türlü senaryoya uyum sağlama kapasitemiz var, mürettebatın orman yangını söndürürken stres seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu unutmayalım" dedi.

İspanya'nın devlet televizyonu RTVE geçen yıl temmuz ayında 43 Grupo ile ilgili yaptığı haberinde, ekibe haber geldiği anda iki pilot ve bir teknisyenin 30 dakika içinde kalkışa hazır olduğunu belirtmişti.

43 Grupo'nun kullandığı uçakların 12 saniyede 6 bin litre su alma kapasitesi var. Yine aynı habere göre görevin en tehlikeli tarafı su kaynağından uçağa suyun alınması ve yangının üzerine suyun bırakılması.

Özellikle suyun bırakılması, duman, bölgede görev yapan diğer ekiplerin varlığı ve kabin içindeki gürültüden ötürü en zor kısım. Bu yüzden ekip için eğitim büyük bir önem taşıyor.