İSO 500 listesi 2018! Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi hangisidir?

Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi hangisidir? İSO'nun 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' 2018 raporu açıklandı. Rapor sonrasında ise en büyük kuruluşlar araştırılmaya başlandı.Peki Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi hangisi? Detaylar haberimizde...

Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi hangisidir? “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının sonuçları belli oldu. İSO'nun 2018 raporu ise araştırılmaya başlandı.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yarım asrı deviren ve sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2018 yılının zirvesinde 79 milyar TL’lik üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. Listede Ford Otomotiv 31 milyar TL’lik üretimden satışlarıyla ikinciliğini, Toyota Otomotiv de 23,6 milyar TL üretimden satışlarıyla üçüncülüğünü korudu.

İSO 500 kuruluşlarının ihracatta kaydettiği yüzde 11’lik artışın yanında, yaratılan katma değerde yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerin payının ve Ar-Ge yapan firmaların sayısının artması umut verici oldu. İSO 500 şirketlerinin finansman maliyetlerinin ise önceki yıllarda olduğu gibi sorun olmaya devam ettiği görüldü.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: “Türk sanayisi en zor şartlarda dahi kendi ana faaliyetinde sahip olduğu birikim ve dayanıklılık gücüyle üretimini başarıyla sürdürüyor. Üretim ekonomisinin ve ona verilen desteğin her geçen gün daha da nitelikli bir konuma gelmesiyle finansal tablolardaki görüntü de orta vadede pozitife dönecektir.”

Bir önceki yıl, TÜPRAŞ, üretimden satışlarda 51.1 milyar lirayla Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu olmuştu. 2017 yılında Ford 22.7 milyar lirayla ikinci, Toyota ise 17.8 milyar lira ile üçüncü sırada yer almış, Toyota'yı sırasıyla Tofaş, Oyak-Renault, Arçelik, İskenderun Demir Çelik, Ereğli Demir Çelik, İçdaş Çelik ve Hyundai Assan takip etmişti.

İSO 500 listesi 2018! Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi hangisidir? ile ilgili etiketler Sanayi