Gündem |

İsmail Metin Temel'e yakın isimler emekli edildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı YAŞ kararlarında komuta kademesinde değişiklik olmadı. En çok merak edilen isimlerden olan Korgeneral İsmail Metin Temel'in durumunda bir değişiklik olmadı.

Odatv'den Müyesser Yıldız'ın haberine göre ise Temel'e yakın isimler YAŞ kararı ile emekliğe sevkedildi.

Yıldız'ın konuya ilişkin verdiği bilgiler şu şekilde;

''Bu YAŞ'ta İsmail Metin Temel'in durumu çok merak ediliyordu. Temel'in durumunda herhangi bir değişiklik olmadı, ama ona yakınlığı ile bilinen Tümgeneral Hakan Atınç ve Mustafa Barut emekli edildi.

Atınç'tan başlayalım; 15 Temmuz'da darbenin merkez üslerinden Kara Havacılık Komutanlığı'nın başındaydı. 15 Temmuz'dan sonra Adana 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı'na, ardından Afrin Operasyonu sırasında Müşterek Özel Görev Grup Komutanlığı'na atandı. İsmail Metin Temel'le birlikte bu görevinden alına Atınç'la ilgili bir hatırlatma daha yapalım.

15 Temmuz'da MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın “darbe” uyarısı yapmasından sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Kara Havacılık Komutanlığı'na gönderdiği Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Atınç'a ilk olarak MİT'e darbe ihbarını yapan binbaşı O.K. ile darbede görev alan Deniz Aldemir'in “FETÖ” ile bağlantısı olup olmadığını sormuştu.

Mustafa Barut'a gelince; Temel'in görevden alınmasının kilometre taşlarından birisi 14-15 Aralık 2018'de Ankara'da icra edilen “TSK 2017-2018 Faaliyet Yılı Değerlendirme Toplantısı, Madalya ve Başarılı Birlik Ödül Töreni”ne mazeret bildirirerek katılmamasıydı. Temel'in bu sessiz protestosunun sebebi ise “Afrin'e bayrak çeken” isim olarak bilinen dönemin Tunceli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut'a ödül verilmemesiydi. Nitekim, İsmail Metin Temel kararnamesiyle birlikte Tuğgeneral Barut da normalde Albay kadrosu olan Erzincan 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına verilmişti.

İsmail Metin Temel ve Hakan Atınç'la bağlantılı olduğu için emekli edilen isimlerden Tuğgeneral Erdal Şener'in durumunu da bu bölümde anlatalım.

Atınç'ın Müşterek Özel Görev Grup Komutanlığı'ndan alınmasından sonra bu göreve getirilen Şener, İzmir Casusluk kumpası mağdurlarındandı. Yaklaşık 20 ay hapis yatan Şener, 15 Temmuz'dan sonra KKTC’deki 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı'na atanmış, geçen yılki YAŞ kararıyla da 2. Ordu Komutanlığı'nın, yani İsmail Metin Temel'in Kurmay Başkanı olmuştu.''