Ekonomi |

'Sürpriz olmasın' diyerek açıkladı: Bu seviyeyi kırdığını haber yapacaklar

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yeni hafta öncesi piyasalara yönelik yeni açıklamalar yaptı.Memiş, gram altında 1000 lira bandı için tarih belirtirken, döviz kuru için, "Büyük ihtimalle ekonomi sayfalarında kurun 17 lira seviyesini kırdığını haber yapacaklar, sürpriz olmasın." açıklaması yaptı. 

Geçtiğimiz hafta 15,99 lirayı gören dolar kuru 15,90 seviyelerine kadar çekilse de yatırımcılar nasıl bir yön izleyeceğini merak ediyor. Öte yandan İngiliz Sterlin'i bugün 20 liranın üstünden işlem görüyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcıların merak ettiği gram altın, ons altın ve dözviz kuruna ilişkin öngörülerini açıkladı.

 

Memiş ilk olarak, "Bugünkü videomda size bugün ve bu hafta hangi gelişmeleri takip edeceğiz, döviz kurlarında, altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım. Geçen haftadan beri yükseliş trendlerini görüyoruz. Ben varlıklarımıza sahip çıkmamız gerektiğini, satış yapanların zarar edeceği bir dönemde olduğumuzu ifade etmiştim. Temmuzda yeni pik seviyeleri göreceğimizi de ifade etmiştim. Haziranda iç gelişmeler ancak temmuz ayında devam mı tamam mı modelinde bir arayışta olacağımızı ifade etmiştim" diye konuştu.

Dolar ve euro kurları için öngörüler yapan Memiş, daha sonra gram altın için tahmini aktardı... İşte o açıklama

DOLAR VE EURO YÜKSELİR Mİ?

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş, şöyle devam etti:

"Borsa İstanbul'da satışların devam edeceğini tahmin ediyorum. Gelişmekte olan ülkelerdeki satışlar bizim Türkiye piyasalarına kaçınılmaz olarak yansıyor. Dolar TL kuru 16 lira seviyesinde serbest piyasalarda. Ekranlarda ise 16 seviyesinin altında. Bugün gün içinde serbest piyasalarda 16.10 seviyelerine kadar yükseliş olabileceğini göreceğiz. Euro 16.90 lira seviyesinde. 16,92 aralığını takip edeceğim. Büyük ihtimalle ekonomi sayfalarında kurun 17 lira seviyesini kırdığını haber yapacaklar, sürpriz olmasın. Çünkü euro/dolar paritesinde yükselişin devam edeceğini ifade etmiştim. Şu anda 1.0595 seviyesinde. Buradan tekrar 1 puanlık yukarı yönlü hareketi devam ettireceğini düşünüyorum. Bu hafta içinde belki 1.07 seviyesine kadar çıkabilir."

 

Bu değerlendirmelerinin ardından ons altın için öngörülerde bulunan Memiş, daha sonra gram altın için uyarısını yaptı...

ONS ALTIN TAHMİNİ

"Ons altın 1855 seviyesinden yükselişle haftaya başladı. Geçen hafta, ons altındaki yükselişler muhtemelen 1865 seviyesine kadar devam edebilir ama buradan kar satışı gelebilir dedim. Yükseliş trendi 1780'den başladı, bu trend 1867 dolara kadar devam edebilir. Aslında bant aralığı 1780-1880 dolar aralığıdır. Fed toplantısına kadar, bu aralıkta gelip gider. Belki test etmeden tekrar bir kar satışı gelebilir, bu da normaldir. Bugün gün içinde 1840-1860 dolar aralığını takip ediyor olacağım."

Memiş son olarak, gram altında 1000 lira seviyesi için tarih verdi...

GRAM ALTIN 1000 LİRA SEVİYESİ İÇİN TARİH VERDİ

Gram altın şu anda (23 Mayıs 09:00) 950 lira seviyesinde. Temmuzda 1000 lira üzerinde bir rakamla yola devam edecek ancak haziranda bir mola vereceğiz. Neden haziran, birazdan bunun da mesajını tekrar vermiş olacağım. 21.93 seviyesindeki gümüş fiyatlarının tekrar 23 dolar seviyesinin kıracağını görebiliriz. Brent petrol 112 dolar seviyesinde. Bant aralığı belli 106-116. Merkez Bankaları piyasalarda bir bant aralığı belirledi.

 

Kripto paralarda da yüzde 3 civarında toparlanmalar var. Mayıs ayındaki soygun operasyonuna kripto paralar da maruz kaldı ancak düşüşün kalıcı olacağını öngörmüyorum. Haziran ilk haftasından sonra, haziran ayını boğa ayı olarak adlandırdık. Bu ayda ons bazında, borsalarda yukarı yönlü ralliler göreceğiz. Bu ikisini ayırt ederek haziran ayına odaklanacağız.