Ekonomi |

İskansız konutların faturalarını düşürecek düzenleme: Abonelik hakkı verilecek

Meclis gündeminde bulunan torba yasada iskanı bulunmayan konutlar için yeni bir düzenleme yer alıyor. Torba yasada iskanı bulunmayan konutlara elektrik ve su aboneliğine izin veriliyor. Böylece iskansız konutlarda oturanların daha az fatura ödemesi sağlanacak. Düzenlemeden inşaat öncesi ruhsat almamış kaçak yapılar ise faydalanamayacak.

İskansız konuta abonelik hakkı geliyor... Ekonomide yeni düzenlemeleri barındıran torba yasa için Meclis'teki mesai sürüyor.

Yasada İmar Kanunu'nda değişiklik öngören önemli bir madde de var. İnşaat ruhsatı almış ancak iskanı olmayan yapılarda artık elektrik ve su aboneliğine izin verilecek.

SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR?

NTV'de yer alan habere göre, müteahhitler konut üretmeden önce belediyeden inşaat ruhsatı alıyor. Ancak pek çok bina ruhsatta yazdığı şekilde inşa edilmiyor.

Bu nedenle oturum izni yani iskan alınamıyor. Konutu satın alan kişiler, abonelik başvurusu yapamadıkları için şantiye elektriği ve suyu kullanıyor. Yani fatura için konut kullanımına göre iki kat daha fazla ödeme yapılıyor.

Düzenlemeden inşaat öncesi ruhsat almamış kaçak yapılar ise faydalanamayacak.