Popüler Haberler |

İshalli çocuğa ne yedirilir? İshal belirtileri nelerdir?

İshalli çocuğa ne yedirilir sorusunun yanıtı merak ediliyor. Yaz mevsiminin en çok şikayet edilen hastalıklarından biri de ishal. Çocukları kolayca etkisi altına alan ishalden korunmak için neler yapılır haberimizde. İshalli çocuğa neler yapılır? İşte detaylar...

İshalli çocuğa ne yedirilir vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yaz aylarında ortaya çıkan mikropların yol açtığı en büyük sorunlardan olan ishal özellikle çocukları kolayca etkileyebiliyor. Peki ishal olan çocuğa neler yapılır? İşte detaylar...

İSHALLİ ÇOCUĞA NE YEDİRİLİR?

İshali olan çocuklarda beslenmenin önemine vurgu yapan Dr. Armağan Oğuz, bol su tüketmenin önemine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

"Anne sütü, çok değerli bir besin. O yüzden annelerin mutlaka 6 ay yalnızca anne sütü vermesi, sonra da 2 yıla yakın ek gıdalarla emzirmeye devam etmesi gerekiyor. Eğer, bebeğiniz ishalse, bebeğin kabul ettiği sıklıkta emzirin. Pişik ihtimali için bezini sık sık değiştirin ve pişik kremi kullanın. Çocuğunuz 6 aydan büyükse ve ek gıda alıyorsa, öğünlerinde, çorba (yağsız şehriye veya yoğurt çorbası), haşlanmış patates, yoğurt (veya ayran), pirinç lapası kullanın. Meyve olarak elma, şeftali ve muzu tercih edin. Çok şekerli gıdalar, ishal miktarını arttıracağı için uzak durun. Probiyotikler ishal nedeniyle kaybedilen barsak florasının yenilenmesinde etkilidirler. Probiyotik seçimi için doktorunuza danışın. Bir seferde çok gıda ya da su vermek çocuğunuzun kusmasına neden olabilir. Bu nedenle az az, sık sık besleyin."

Bebeklerde ve çocuklarda ishal belirtileri neler? Neden oluşur?

İshal belirtileri nelerdir?

İshal belirtilerini aktaran Dr. Armağan Oğuz “Sık sulu dışkılama dışında, kusma, ateş, karın ağrısı, karında guruldama ve şişlik, huzursuzluk başlıca eşlik eden semptomlardır. Dışkıda kan ya da sümük görülebilir. Dışkı yeşil, sarı veya açık kahverengi olabilir” ifadelerini kullandı.