İran'da protestolar büyüyor: Elon Musk'tan flaş hamle

İran'da başörtüsünü "kurallara aykırı" taktığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için düzenlenen protestolar devam ediyor. Protestolarda 41 kişi hayatını kaybederken 739 kişi gözaltına aldı. Protestolar sonra en dikkat çeken hamle Elon Musk'tan geldi. Ünlü milyarder İran'da Starlink uydu internetini devreye soktu.

İran'da 22 yaşında gözaltında hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestolar, günden güne büyüyor. İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'e göre, Gilan Emniyet Müdürü Azizullah Meleki, kamu güvenliğini tehdit eden kişilere yönelik polis ve Devrim Muhafızları Ordusu tarafından operasyon düzenlendiğini belirtti.

Toplam 739 kişinin gözaltına alındığını aktaran Meleki, "Bu kişilerden 60'ı kadındı. Bunların büyük bir kısmının Gilan'ın yerlisi olmadığı, kaos yaratmak ve kamusal alanlara ve özel mülklere zarar vermek için diğer kentlerden Gilan'a geldikleri tespit edildi" dedi.

İran'da protestolar büyüyor: Elon Musk'tan flaş hamle

Öte yandan Gilan'da bir sabotaj şebekesinin de tespit edilerek, tutuklandığını aktaran Meleki, operasyonda çok sayıda silah ele geçirildiğini kaydetti. Eyaletteki olaylar sırasında can kayıplarıyla ilgili bilgi vermeyen Meleki, 104 polisin yaralandığını ve çok sayıda kamu aracının tahrip edildiğini aktardı.

REİSİ OLAYLARI "KARGAŞA VE KÖTÜLÜK" OLARAK NİTELEDİ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkede ölümlere yol açan protestolarda kamu güvenliğini tehdit eden göstericilerle kararlı şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

İran'da protestolar büyüyor: Elon Musk'tan flaş hamle - Resim : 2

Gösteriler ile kamu düzeninin ve güvenliğinin tehdit edilmesi arasında ayrım yapılması gerektiğini ifade eden Reisi, ölümlere yol açan olayları "kargaşa ve kötülük" olarak nitelendirdi.

ELON MUSK, İRAN'DA STARLİNK UYDU İNTERNETİNİ DEVREYE SOKTU

Elon Musk, ABD'nin İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin veren genel lisans yayımlamasının ardından uydu internet sistemi Starlink'i bu ülkede devreye soktu.

İran'da protestolar büyüyor: Elon Musk'tan flaş hamle - Resim : 3

Protesto gösterilerinin devam ettiği İran'da ABD'nin İranlıların internete erişimini kolaylaştıracak adımının ardından Musk'dan yeni adım geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın konuyla ilgili Twitter paylaşımına yanıt veren Musk, "Starlink'i devreye sokuyoruz." ifadesini kullandı.İran'da protestolar büyüyor: Elon Musk'tan flaş hamle - Resim : 4

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu genel lisansın İran'da internet özgürlüğüne sağlanan desteğin artırılması amacıyla yayımlandığı bildirilmişti.

İran'da Mahsa Emini'nin "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine başlayan gösterilerin ardından hükümetin internet erişimini kısıtladığına işaret edilen açıklamada, ABD'nin İran halkının "özgür bilgi akışına ve gerçeklere dayalı bilgilere erişimini desteklemek" için harekete geçtiği kaydedilmişti.

İran'da protestolar büyüyor: Elon Musk'tan flaş hamle ile ilgili etiketler İran protesto elon musk Starlink