Dünya

Irak'tan komşularına buluşma çağrısı: Bölgenin sorunlarını çözelim

Özellikle Irak ordusuna bağlı peşmergelerin PKK tarafından saldırıya uğramasının ardından Kuzey Irak Yönetiminin Peşmerge Bakanlığından PKK'ya karşı yapılan intikam mesajı gelmişti. 'PKK'ya çok sert cevap verilecek.' denilen açıklamanın üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmişken Irak'tan komşularına çağrı geldi.

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

Türk ordusunun terörle mücadelesinde etki alanını giderek arttırdığı, Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Kuzey Irak bölgelerinden oluşan ve adeta bir şerit gibi güney sınırlarımıza tampon olan kurtarılmış alan, eli kanlı terör örgütü PKK'nın güneye doğru göç etmesine ve peşmerge güçleriyle daha sık karşılaşmasına sebebiyet vermişti.

DAHA ÖNCE 'PKK EN SERT ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK' DENMİŞTİ

Giderek sıkışan PKK ise kontrolünü artık tamamen yitirmiş ve kısa süre önce peşmerge güçlerine bir saldırı düzenlemişti. Düzenlenen bu saldırının ardından Kuzey Irak yönetiminden sert açıklamalar gelmişti.

Şimdi ise Irak yönetiminden tüm komşularına bir çağrı geldi. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, 'bölgenin tüm sorunlarının' çözümü için komşu ülkeleri Bağdat’ta bir araya getirecek diyalog toplantısı çağrısında bulundu.

MISIR VE IRAK ARASINDA DIŞİŞLERİ BAKANLARI SEVİYESİNDE GÖRÜŞME

Hüseyin, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları İstişare Toplantısı’nda Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile bir araya geldi.

Görüşmede Hüseyin, bölgedeki etkin rolüne olan inançtan dolayı Irak’ın Mısır’la istişarelerini güçlendirmek istediğini kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgenin tüm sorunlarının çözümüne yönelik bakış açılarının yakınlaşması ve diyalog mekanizmasının güçlendirilmesi için Bağdat’ta Irak’a komşu ülkeleri bir araya getirecek bir diyalog toplantısı düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.

SORUNLARI TIRMANDIRMAMAK GEREKİYOR

Karşılıklı görüşmeler vasıtasıyla krizlerin ve sorunların çözümüne yönelik çalışmak, istikrar ve güvenliği korumak için çaba sarf etmenin zorunlu olduğunu ifade eden Hüseyin, “Sorunların tırmandırılması bölgeye hizmet etmiyor.” ifadelerini kullandı.