Dünya |

Irak ordusu, PKK'ya 2 saat süre tanıdı: Sincar'dan ayrılmazsanız büyük darbe vuracağız

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesinde, terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ unsurları ile Irak ordusu arasındaki çatışmada bir Irak askeri yaşamını yitirdi. Irak ordusu, PKK’lı teröristlerin iki saat içinde bütün karargahlarını boşaltıp bölgeden ayrılmamaları halinde büyük bir darbe vuracakları konusunda uyarıda bulundu.

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar'da Sincar Savunma Birlikleri (YBŞ) unsurlarıyla Irak ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Erbil merkezli Rudaw kanalının haberine göre; çatışmalar sırasında bir Irak askeri yaşamını yitirdi. Duhok Kriz Masası ve Göç ile Göçmenler Sorumlusu Karvan Zeki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Irak ordusu ile PKK arasındaki çatışmalar nedeniyle 50 aile evlerini terk ederek, Duhok'a sığındı. Bunları Zaho'daki Çemişko Kampı'na yerleştireceğiz." dedi.

İKİ SAAT MÜHLET VERDİLER

Öte yandan Irak ordusu, PKK’lı teröristlerin iki saat içinde bütün karargahlarını boşaltıp bölgeden ayrılmamaları halinde 'büyük bir darbe vuracakları' uyarısında bulundu.

"IRAK ORDUSU, BU KEZ PKK'YI SİNCAR SINIRINDA BARINDIRMAMA KONUSUNDA KARARLI"

Irak'taki Ezidi Demokrat Partisi Genel Sekreteri ve Ezidhan Güçleri Sorumlusu Haydar Şeşo da yaptığı açıklamada, "Sincar sınırında Irak ordusu ile PKK arasındaki çatışmalar dün akşamdan bu yana devam ediyor." demişti.

"PKK, Irak ordusu ile çatışmalarda çekilmek zorunda kaldı. Sinun nahiyesinde çatışmalar devam ediyor." diyen Şeşo, şunları söylemişti: "Sinun ve Hanesor arasındaki kontrol noktalarının birçoğu Irak ordusunun eline geçti. Irak askerlerinden ve PKK militanlarından ölü ve yaralılar var ancak sayılarını henüz bilmiyoruz. Bizim de PKK'dan isteğimiz bölgede güvenliğin sağlanabilmesi için Sincar'ı boşaltmasıdır."

SİNCAR ANLAŞMASI NEDİR?

Bağdat ve Erbil yönetimleri, 9 Ekim 2020'de terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan bir anlaşma imzalamıştı. Ancak Sincar Anlaşması henüz uygulamaya konulmadı ve PKK ilçede varlık göstermeye devam ediyor.

Ezidiler ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) yetkililer, PKK'nın Sincar'ın yeniden inşasının ve bölge halkının evlerine dönmesinin önünde engel teşkil ettiğini vurgulayarak, her fırsatta terör örgütünün Sincar'dan derhal çekilmesi çağrısında bulunuyor.