Ekonomi |

İnternetten okul alışverişi Mahmutpaşa’yı tahtından etti

Okulların açılmasının ardından okul çantası ve kırtasiye ürünlerine talep arttı. Okul alışverişi denince ilk akla gelen Mahmutpaşa’da bir öğrencinin çantası en ucuz119 TL’ye dolarken, online alışveriş sitelerinde bu, yalnızca 89 TL’ye mümkün oluyor. Yıllardır en ucuz fiyatlarıyla öne çıkan Mahmutpaşa, bu sene internete yenilmiş oldu.

Yeni bir eğitim yılının başlamasıyla birlikte okul alışverişleri de hız kazandı. Öğrenciler ve velileri bu senenin ihtiyaç listesine uygun ürünleri bulmaya çalışırken, ufak semt kırtasiyelerinden büyük AVM’lere hatta online alışveriş sitelerine kadar her yerde rekabet bir hayli kızıştı. Pratik kullanımının yanı sıra ürün çeşitliliği ve uygun fiyat seçenekleriyle öne çıkan online alışveriş platformları, bu yıl piyasada dengeleri değiştirerek ucuz okul alışverişinin merkezi Mahmutpaşa’yı geride bıraktı.

Bu yıl, bir öğrencinin okul çantasını doldurmanın fiyatı Mahmutpaşa’da 118,6 TL, online alışveriş sitelerinde ise 88,98TL’yi buluyor. Bu fiyatlarda en büyük paya sahip olan okul çantası Mahmutpaşa’da en ucuz 15 TL’ye, internette ise 11,34 TL’ye satılıyor. Onun ardından, günlerinin büyük bir kısmını okulda geçiren öğrencilerin yiyecek ve içeceklerini taşıdıkları beslenme çantaları geliyor. Mahmutpaşa’da en ucuz 15TL, online alışveriş sitelerinde ise 17,84 TL’ye satışa sunulan beslenme çantalarının üzerindeki sevilen karakterler çocukların ürün seçiminde etkili oluyor. Beslenme çantasının tamamlayıcısı suluklar ise, Mahmutpaşa’da 10 TL, online alışveriş sitelerinde 7,76 TL’ye bulunabiliyor.

İnternetten kalem kutusu alıp içini doldurmak 20.9 TL

Kırtasiye malzemeleri arasında farklı tasarım ve boyut seçenekleriyle hem öğrencilerin zevkine uyan hem de ihtiyaçlarını karşılayan kalem kutuları, Mahmutpaşa’da 5 TL; internette 2,25 TL’den satılıyor. Öğrencinin kalem kutusunu doldurmak için farklı sayılarda kurşun kalemden yapıştırıcıya, silgiden makasa kadar gereken tüm malzemelerin toplam fiyatı Mahmutpaşa’da 29,6 TL’yi bulurken internette ise bu tutar 18,65 TL ile sınırlı kalıyor. Dolayısıyla dopdolu bir kalem kutusuna sahip olmak, Mahmutpaşa’da 34,6 TL, internette ise 20,9 TL’ye geliyor.

Marka, model, boyut, sayfa sayısı ve kağıt kalitesine göre fiyatları değişiklik gösteren defterler de öğrencilerin, çantalarından eksik edemeyecekleri malzemeler arasında bulunuyor. A4 boyutunda, telsiz, standart bir defter, Mahmutpaşa’da en ucuz 3,5 TL; online alışveriş platformlarında ise 1,93 TL’ye satışa sunuluyor. Dolayısıyla, bu defterlerden 10 tane alındığında Mahmutpaşa’da 35 TL, internette 19,3 TL ödeniyor.

Boya ve boya kalemlerinde 2,84 TL’lik fark

Özellikle anaokul ve ilkokul öğrencilerinin ihtiyaç listesinde bulunan boya ve boya kalemlerinin fiyatları, malzemenin türüne, markasına ve sette bulunan renk sayısına göre farklılık gösteriyor. Mahmutpaşa’da 12’li kuru, pastel, suluboya takımlarını en ucuz 1 ile 3 TL, online alışveriş platformlarında ise 2,12 ile 3,67 TL arasında bulmak mümkün. Keçeli kalemlerde 6’lı setler Mahmutpaşa’da 3 TL’ye alıcı bulurken internette ise, 3,48 TL’ye satılıyor. Dolayısıyla, tüm bu boya setlerini en ucuza almak isteyen veli ve öğrencilerin, Mahmutpaşa’da toplamda 9 TL, online alışveriş sitelerinde ise 11,84 TL ödeme yapması gerekiyor.

“Tüm bütçeler için online alışveriş önemli bir seçenek”

Okul alışverişinde online alışveriş platformlarından daha pahalıya kaçan Mahmutpaşa, yıllardır sahip olduğu “en ucuz” unvanını kaybetmiş gözüküyor. Buna karşın, okula hazırlık döneminde internetin payı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’nin ilk ve en çok kullanılan alışveriş rehberi Akakçe’nin Yöneticisi Koray Karataş, okul alışverişinde internete olan talebi şu sözlerle açıklıyor: “Online alışveriş yapmayı tercih eden tüketiciler, akıllı telefonlarından ya da istedikleri bir yerden internete bağlanarak kısa bir süre içinde birçok seçeneğe ulaşabiliyorlar. Bu, herkes için çok büyük bir avantaj. Ayrıca, online alışveriş sitelerinde kayıtlı, şeffaf ve faturalı işlem yapmak kullanıcılara güven veriyor. Tüm bunlara, internette araştırma yaparak sağlanacak önemli fiyat avantajları da eklendiğinde, geniş ya da dar tüm bütçeler için online alışveriş önemli bir seçenek haline geliyor.”