İnternet dolandırıcılığında yeni karar! Parası çekilen kişinin zararından banka sorumlu

Yargıtay, internet dolandırıcılığında zarar gören vatandaşlar için önemli bir karara imza attı. Bankaları ilgilendiren bu kararda, parası çekilen mağdurun zararından tamamen banka sorumlu tutulacak. İşte detaylar...

Son dönemde artan İnternet dolandırıcılığına karşı Yargıtay önemli bir karar aldı. Herkesi ilgilendiren bu kararda kişinin bilgisi dahilinde olmadan hesabından çekilen paradan banka sorumlu tutulacak. Bu kararda hesap sahibinin kusuru ya da dolandırıcıyla iş birliği ispatlanmadığı hallerde kişinin hesabında gelen tüm zarar banka sorumlu olacak.

Alınan bu karar bankaların güvenliğine bağlı olduğu gözüküyor. Kişinin hesap güvenliğini sağlayamayan bankalar sorumlu tutulacak ve zarar gören kişinin tüm zararlarını kendisi karşılayacak.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; Yargıtay’ın gündemine yansıyan olay Eskişehir’de yaşandı. Davacının bilgisi dışında Eskişehir’den İskenderun Şubesine para transferi gerçekleştirildi, oradan da başka bir ildeki şubeden çekildi.

İnternet dolandırıcılığında yeni karar! Parası çekilen kişinin zararından banka sorumlu

UĞRADIĞI ZARARIN FAİZİYLE BİRLİKTE KENDİSİNE ÖDENMESİNİ TALEP ETTİ

Davacı, kendisinin bilgi ve talimatı dışında yapılan işlemle ilgili bildirim yapılmadığını, bankanın kusurlu davrandığını, özen yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirtti ve internet bankacılığı sebebiyle uğradığı zararın faiziyle birlikte kendisine ödenmesini talep etti.

Banka, havale işlemi sırasında davacının telefon ile aranarak sorulan tüm sorulara doğru cevap verdiğini, ilk havalenin gerçekleştirildiğini ikinci ödeme esnasında ise imza teyidi alınamadığı için işlemin gerçekleştirilmediğini belirterek, bilgi işlem sistemlerinin her yönüyle güvenli olduğunu, BDDK tarafından düzenli olarak denetlendiklerini, davanın reddine karar verilmesini talep etti.


HESAPTAN ÇEKİLEN TÜM PARADAN BANKA SORUMLU OLACAK

Davaya bakan Eskişehir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, bankanın kusuru olmadığına, davarın reddine karar verdi. Karara itiraz gelince Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin kararına göre banka hesabındaki parası, bilgisi dışında çekilen kişi, yapılan bu işlemde, üçüncü kişilerle işbirliği ile veya başka şekilde kusurlu davrandığı kanıtlanmadıkça, hesaptan çekilen tüm paradan banka sorumlu olacak.

Daire, Bankaların hesaplarda bulunan paranın güvenliğini tam olarak sağlamak zorunda olduğuna dikkat çekerek, etkili bir güvenlik önlemi geliştiremeyen bankaların müşterilerinin mevduatından sorumlu olduğunu belirtti.

İnternet dolandırıcılığında yeni karar! Parası çekilen kişinin zararından banka sorumlu ile ilgili etiketler Yargıtay internet dolandırıcılığı