İnstagram kadınlar için harekete geçti! Bu özellik istenmeyen mesajlardan korunmalarını sağlayacak!

Milyonlarca kullanıcısı olan İnstagram, kadın kullanıcıların yaşadığı tacize dur demek adına harekete geçti. Yeni getirdiği özellik ile kadınlar istemediği fotoğraf ve rahatsız edici mesajlardan korunabilecek. Peki bu özellik nedir? Nasıl aktif edilir? İşte detaylar...

Milyonlarca kullanıcısına ev sahipliği yapan video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra haberleşmenin ve canlı yayın yapan sosyalleşme uygulaması instagram, yeni filtresini duyurdu. İnstagram, kadın kullanıcıların her geçen gün yaşadığı taciz olayını engellemeye çalışıyor. Çıplak fotoğraflardan ve istenmeyen mesajlardan korunmalarına yardımcı olmak için müstehcen fotoğraf filtresi üzerinde çalıştığını açıkladı.

MÜSTEHCEN FOTOĞRAF FİLTRESİ

Instagram, kullanıcıların özel mesaj yoluyla çıplak fotoğrafa maruz kalmalarını önlemek adına “müstehcen fotoğraf filtresi” özelliği için çalışmalara başladı.

İnstagram, hala gelişme aşamasında olan bu filtrenin isteğe bağlı olarak kullanıcı kontrollerinin, insanların çıplak fotoğraflardan ve diğer istenmeyen mesajlardan korunmalarına yardımcı olacağının altını çizdi.

İnstagram kadınlar için harekete geçti! Bu özellik istenmeyen mesajlardan korunmalarını sağlayacak!

ShiftDelete sitesinin haberine göre, teknoloji devi bu kontrollerin kullanıcıların belirli kelimeleri içeren mesaj isteklerini otomatik olarak filtrelemesine olanak tanıyan “Gizlenen Sözcükler” özelliğine benzeyeceğini belirtti.

Meta sözcüsü Liz Fernandez, “Bu yeni özelliklerin insanların gizliliğini korurken, aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Üçüncü taraf kişi ve kurumlar tarafından görüntülenemeyecek

Önümüzdeki haftalarda yeni özelliği duyuracaklarını açıklayan Meta, geliştirilen teknolojinin üçüncü taraf kişi ve kurumlar tarafından görüntülenemeyeceğinin altını çizdi.

Yüzde 33’ünün çevrim içi olarak cinsel tacize uğradı

Pew araştırma merkezinin geçen yıl yaptığı araştırmaya göre 35 yaşın altındaki kadınların yüzde 33’ünün çevrim içi olarak cinsel tacize uğradığını tespit eden bir rapor yayınladı.

"Cinsel suçların psikolojik zararları çok önemlidir ve farklı suç biçimleri farklı insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olabilir”

Durham Hukuk Fakültesi’nden görüntü temelli cinsel istismar uzmanı Profesör Clare McGlynn HuffPost’a “Bazıları öne çıkıp müstehcen fotoğrafların zararsız olduğunu söyleyecek. Yüz yüze olmadığı gerçeğini herkes tartışıyor ama cinsel suçları bu şekilde kategorize edemezsiniz. Cinsel suçların psikolojik zararları çok önemlidir ve farklı suç biçimleri farklı insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olabilir” dedi.

İnstagram kadınlar için harekete geçti! Bu özellik istenmeyen mesajlardan korunmalarını sağlayacak! ile ilgili etiketler Instagram Instagarm instagram filtresi